Tento rok čakal Kristiána náročný prechod z dorastu medzi juniorov, kde sa musel vyrovnať z vyššou výkonnosťou pretekárov, ani tu však nezaváhal a potvrdil svoj potenciál úspešného pretekára. 19 ročný Kristián, študent maturitného ročníka Gymnázia Karola Štúra v Modre na Majstrovstvách Slovenskej republiky v silovom trojboji ktoré sa konali 15.2. 2020 v Rovensku získal titul majstra republiky vo svojej váhovej kategórií do 93 kg. Tu je krátky rozhovor s víťazom internetovej ankety ,,Najpopulárnejší športovec mesta Modra za rok 2018“

Aké boli tvoje výkony na Majstrovstvách Slovenska v silovom trojboji?

So svojimi výkonmi som spokojný, všetko sú to moje osobné rekordy. Drepol som 270 kg, čo je od poslednej súťaže zlepšenie o 17,5 kg. Potlačil som 165 kg, kde som sa tiež zlepšil o 7,5 kg a potiahol som 265 kg, čo je zlepšenie o 5 kg.

Priblíž nám tvoju prípravu na súťaž a koľko trvala?

Moja príprava zahrňuje 3 tréningy do týždňa, pričom každý je odlišný. Príprava sa začala ešte v decembri minulého roka a trvala 11 týždňov. To je taká záverečná fáza, trénuje sa celý rok v tzv. cykloch. V tréningoch som sa primárne zameriaval na súťažné disciplíny, čiže drep, tlak na lavičke a mŕtvy ťah. K hlavným disciplínam sú zaradené doplnkové cviky, ako zhyby na biceps, príťahy na chrbát, tricepsové cviky, vykopávanie, zakopávanie, atď. To znamená napr. v pondelok Drep + doplnkové cviky, v stredu Tlak na lavičke + doplnky a v piatok Mŕtvy ťah + doplnky. Tréning mi trvá zhruba dve hodiny, všetko pod dohľadom nášho trénera.

Majstrovstvá SR sú za tebou, aké sú tvoje ďalšie ambície?

Touto súťažou som splnil nominačný limit na Majstrovstvá Európy ktoré sa konajú v Dánsku a Majstrovstvá sveta v USA. Moje ambície tento rok nie sú vysoké. Na ME sa nechystám, keďže sú tesne pred maturitnou skúškou a chcem sa poctivo pripraviť. MS by som sa aj rád zúčastnil, ale celá príprava je finančne náročná, tak uvidíme. Aj touto cestou sa chcem poďakovať SAFKST za podporu a možnosť reprezentovať Slovensko, a taktiež trénerovi Palovi Kovalčíkovi a klubu ŠK SPC Častá za finačnú podporu a pomoc v príprave. Bohužiaľ mesto Modra za 20 rokov existencie klubu nijako nepodporuje silových trojbojárov z Modry, takže klub mi celú prípravu (výstroj, doplnky výživy, sústredenia) hradí zo svojich zdrojov, za čo im patrí veľká vďaka.  Moje ambície sa vzťahujú tento rok len na domáce  pohárové súťaže ako Cedron Cup a medzinárodná Grand Prix Slovakia na jeseň.

Si členom klubu ŠK SPC Častá, prečo trénuješ práve tam a nie v Modre?

Už dávnejšie som s otcom viedol rozhovor aký šport mám robiť, dovtedy som žiadny nerobil. Otec mi dal návrh, že by som mohol začať chodiť do posilňovne práve do Častej, aby som správne začal cvičiť. Keďže som bol úplný začiatočník a činky som dovtedy videl iba na obrázku tak chcel, aby som cvičil pod odborným dohľadom a vedel, že v Častej je tréner, ktorý vychoval vrcholových športovcov, a venuje sa každému kto tam príde, aj kondičným cvičencom.

Aké boli tvoje začiatky v posilňovni, a ako si sa dostal k súťaženiu v silovom trojboji?

Spočiatku som začínal ako kondičný cvičenec a zameriaval som sa na spevnenie tela, keďže som bol chudučký. Časom som si začal všímať ostatných ľudí v posilňovni najmä tých, čo dvíhali väčšie váhy. Ako som ich potajme obdivoval si ma všimol tréner a spýtal sa ma, či by som to chcel ísť skúsiť aj ja súťažne. Nevidel som žiadny problém, tak som odpovedal prečo nie a tak sa to tiahne so mnou až doteraz.

Čo ťa baví na silovom trojboji?

Po prvej súťaži som nebol úplne spokojný a povedal som si, že to dokážem aj lepšie. Baví ma stále napredovať a sledovať ako postupne vďaka tréningom rastie sila. Taktiež stále ladím techniky, stále treba na sebe pracovať. Tento šport si získal moje srdce. Do života mi dal obrovskú disciplínu, motivuje ma pracovať na sebe nie len v športe ale aj v súkromnom živote. Naučil som sa trpezlivosti, šport je beh na dlhé trate. Výsledky neprídu hneď, treba trpezlivosť, ale ten pocit po úspešnom zvládnutí stanovených cieľov je na nezaplatenie.

Aký máš vzťah k mestu Modra?

Som Modran, od malička bývam v Modre. Začal som tu chodiť do materskej školy a pokračoval cez ZŠ až na Gymnázium.

Záverom Ti prajeme veľa úspechov v športovom ale i osobnom živote.