NAŠE MÍĽNIKY

Úvod:

Už sme avizovali, že rok 2021 sa nesie v znamení 30.výročia založenia nášho klubu. Presný dátum založenia označujeme ten deň, kedy sa otvorili dvere prvej posilňovne na Zámockej ulici v Častej pre širokú verejnosť, v zmysle dosiahnuť cvičením s činkami niečo viac. Čo to znamená „viac„, to som si v tom čase netrúfol ani povedať. Otvoril som teda 1.10. 1991 a začala sa črtať veľká púť.

 

Vytvoriť fungujúce spoločenstvo ľudí, ktorí majú jeden športový cieľ je veľmi ťažká úloha. Vykročil som na túto púť po ceste, ktorá je ťažký originál, je tvrdá, v zložitom teréne a nesmierne kľukatá. Po každom zvládnutom kilometri som vrazil celou silou do zeme míľnik. Podľa slovníka je míľnik kamenný stĺp na meranie vzdialenosti na cestách. Dnes ich vidíte hlavne popri diaľniciach. Napadlo ma, že po 30 rokoch by som mohol čo to o pár týchto míľnikoch povedať.

Nejdem písať pamäti, rád by som si len pripomenul udalosti a ľudí, ktorí so mnou po tejto jedinečnej ceste kráčali a aj kráčajú. Možno si niektorí, čo si to prečítajú, tiež radi pospomínajú na to množstvo zážitkov, dobrých aj horších a tiež na ľudí, z ktorých už bohužiaľ niektorí nie sú medzi nami.

 

1. časť:

 

Zhruba v tomto čase v roku 1991 som ako vojak základnej vojenskej služby odratuvával 100 dní do civilu. Sedel som ako dozorca roty v službe pri stolíku a rozmýšľal. Vonku sa zmenil svet. Prišla nová doba a ten svet čo som poznal, už neexistoval. Čo s tým…čo ďalej…Za môjho pôsobenia v armáde som celkom nechtiac spôsoboval doslova „činkovú revolúciu“. Svojim športovým príkladom a výsledkami vo formovaní tela som doslova strhol desiatky vojakov k cvičeniu. Začal sa jesť tvaroh a prestal sa piť alkohol. To sa mi celkom páčilo. Počas 20 mesiacov vojenskej služby som vybudoval dve posilňovne. Jednu v Olomouci a druhú v Sklenom pri Handlovej, kde som bol neskôr prevelený. Masový záujem o cvičenie pod mojim vedením som zažil už pred vojenčinou, keď som si na našom dvore pracne postavil malú drevenú posilňovňu. To ma teda utvrdilo, že by som mohol s ľudmi pracovať aj trochu vážnejšie. A tak som sa rozhodol, že to skúsim.

 

Prišiel som do civilu a doslova z ničoho som začal za nesmiernej námahy stavať na vtedajšie pomery veľkú posilňovnu. Táto prvá verzia, ktorou začal náš príbeh, mala rozmery 8 x 3 m. Bola vykurovaná kachlami na drevo a ako wc slúžila blízka latrína. Stavebný materiál, ako boli staré kvadre a pod. poskytol Franto Slezák. Ostatný materiál bol zrecyklovaný z pôvodnej drevenej stavby. Po troch mesiacoch úmornej driny sa za nezištnej pomoci Braňa Jakubčíka, Standa Minarovýcha a Laca Setnického mohol 1.10. otvoriť prvý športový klub nielen v Častej, mimo vtedy existujúce telovýchovné jednoty. Existenciu klubu hneď na začiatku úradnou listinou potvrdil Obecný úrad v Častej.
Napriek skromným priestorom a vlastnoručne zhotovenému vybaveniu sa začala pomerne rýchlo tvoriť prvá členská základňa. 6.12. prehovoril Braňo Jakubčík na cvičenie svojho 15-ročného mladšieho brata Štefana. Napriek jeho 50 kg osobnej váhy a trápeniu sa s 10 kg činkou v tlaku, sa zo Štefana neskôr stala jedna z opôr klubu a jeden z najlepších trojbojárov SR a dokonca reprezentant SR. Aj taký bol rok 1991.

 

Fotografie z prvej posilňovňe. Na snímke Braňo Jakubčík pri mojom vtedajšom osobnom rekorde v tlaku na lavičke. Na činke je 168 kg.

 

 

2. časť:

 

Začal sa rok 1992. Záujem o cvičenie v našom klube narastal. Priestory praskali vo švíkoch a ja som sa zamýšľal najmä nad poslaním klubu. Čo chceme dosiahnuť?

 

V prvom rade som chcel športový klub s pevnou zásadou „FAIR PLAY“, teda bez dopingu (veľmi odvážne a silné smerovanie). Tiež by som rád, aby sme ľudí a hlavne mládež vzdelávali v otázkach zdravého cvičenia a životosprávy. Viedli ich k celkovej nielen fyzickej, ale aj psychickej odolnosti. Veril som, že takto nielen športové talenty nájdem, ale aj dosiahneme dobré výsledky. Ťažká téma bola, že keď dosiahneme patričnú športovú úroveň, budú treba financie. Táto téma nás však už sprevádza dlhé roky.

 

Na jar sa objavila v klube Ľubica Bošmanská. Začala trénovať kondične s dievčatami a vlastne trénuje doteraz. Čoskoro sa stala našou prvou fotografkou a hlásateľkou na všetkých súťažiach, ktoré od roku 1999 pravidelne v Častej organizujeme. V marci prišiel do klubu aj 15-ročný Juraj Krátky. Jeho príchod bol pre klub na dlhé roky zásadný. Bol nielen talentovaný silák, ale aj s jeho pomocou som mohol pokračovať v rozširovaní posilňovne a neskôr sa stal oporou pri súťažných výjazdoch, sústredeniach a organizovaní súťaží v Častej.

 

Ešte jedna návšteva z roku 1992 mi utkvela v pamäti. Pri napĺňaní jednej z našich úloh, vzdelávania mládeže, k nám privítala moja niekdajšia triedna učiteľka zo ZŠ, pani Poláková na prednášku. Chodila k nám v rámci vyučovania telesnej výchovy so staršími ročníkmi. Vtedy prišla koncom školského roka s ôsmakmi. Keďže popri výklade som robil aj praktické ukážky, vybral som si jedného pevného žiaka, aby som s ním mohol predviesť cviky. Bol mi tak po plecia a mal dosť veľkú trému. Bol to Marek Polčic, ďalší z neskorších zásadných členov nášho klubu. Keď Marek prišiel o šesť rokov trénovať, pozeral som sa na neho s vykrútenou hlavou dohora. Bol to ozaj veľký chlap ktorý ako prvý z nášho klubu vybojoval medzi mužmi titul Majstra Slovenska a tiež ako prvý z našich silákov drepol 300 kg na súťaži.

 

Foto: Hneď na začiatku bola v našom klube priateľská až domáca atmosféra. Návšteva hradu Červený Kameň za doprovodu Ľubice Bošmanskej. Spolu s ňou som ja a Juro Krátky.

 

 

3. časť:

Prvé súťažné pódium, na ktoré sme vystúpili nebolo trojbojárske, ale kulturistické. Na jar 1993 sme priniesli prvú medailu. Bola bronzová a vybojoval ju junior Jozef Schwarz na oblastných M-SR v Dúbravke. Posmelený úspechom sme sa chystali na Majstrovstvá SR žien v silovom trojboji do Piešťan. Vtedy sme ešte neboli členom Slovenskej asociácie kulturistiky a silového trojboja ( SAKST). Dalo sa ešte súťažiť aj keď ste neboli registrovaný vo zväze. Informácie o termínoch súťaží sme čerpali z vtedajšieho mesačníka Fitplus (predchodca Muscle & Fitness). Tak sa nám stalo, že informáciu o zmene začiatku súťaže sme nezachytili. Naša nádejná pretekárka Katka Gážiová bola vo výbornej forme a očakávali sme medailový úspech. Keď sme prišli do Piešťan, súťaž už prebiehala. Napriek tomu sme všetko odsledovali už iba z tribúny. Videli sme vtedajšiu špičku rozvíjajúceho sa ženského trojboja a hlavne naživo kaučujúcu najväčšiu hviezdu nášho trojboja Miroslava Patra.

Náš súťažný káder sa postupne budoval a priestory posilňovne kapacitne nestačili. Leto teda patrilo prvej prístavbe o rozmere 18m2. S Jurom Krátkym sme nazvláčali zo smetísk starý stavebný materiál a začali budovať. To leto každý deň pršalo a pekne sme to aj so stavbou párkrát schytali. Napriek tomu nás zväčšenie plochy posunulo opäť dopredu.

Po lete sme videli v televízii medializovaný prvý ročník slovenskej súťaže Strongman. Zaujalo nás, že v nej štartuje a aj kraľuje sám najsilnejší slovák Miro Patro. Posledné kolo a vyhodnotenie bolo v neďalekej Petržalke a to sme nemohli zmeškať. Pamätám si ako sme spolu s Jurom a bratmi Jakubčíkmi po skončení súťaže nesmelo oslovili Mira Patra na debatu. Kupodivu bol tento obrovský a známy chlap veľmi príjemný a veselo s nami diskutoval o jeho úspechoch a trojboji ako takom. Viem, že tento pre nás výnimočný zážitok znamenal veľa pre našu motiváciu. Keď sa teraz pýtam Mira, ktorý je ozajstnou športovou legendou a je už niekoľko rokov našim členom, či si na toto pamätá, odpovedá záporne. Niet sa čo diviť, vtedy bol na vrchole slávy, bol mediálne známy človek a stretával mnoho ľudí.

Bolo nám jasné, že na ďalší rok už budeme musieť vstúpiť do SAKST. Tak sme sa s Braňom Jakubčíkom rozhodli urobiť k tomuto koncom roka prvý krok. Prihlásili sme sa na trénersky kurz. Každý ozajstný klub musí mať kvalifikovaného trénera. Kurz sme absolvovali vo veselej spoločnosti športovcov z celej SR vo vtedajšom zväzovom centre v Bojniciach. Náš vtedajší školiteľ a zároveň generálny sekretár SAKST a kulturistická legenda v jednej osobe, nám vysvetlil postup pri registrácii do zväzu. Peter Uríček nám vzhľadom na blížiaci sa koniec roka odporučil vstúpiť do SAKST od januára 1994. Tým bolo rozhodnuté…

4. časť:

Názov SPC vznikal ešte v roku 1993, keď sme začali súťažiť v Slovenskej asociácii kulturistiky a silového trojboja (SAKST). Ale definitívne sme rozhodli o jeho používaní až začiatkom januára 1994. Skratka SPC (staying power club) vychádza z názvu filozofickej skladby skupiny Queen a bez tejto vedomosti je nemožné túto skratku dešifrovať. Za tie roky sa o to pokúšali mnohí a vždy som sa dobre pobavil.

Prvým krokom k registrácii bola výroba razítka a následne osobne podaná žiadosť na sekretariáte zväzu. Keďže sme spĺňali vtedy všetky platné náležitosti vstupu do SAKST, stali sme sa hrdým členom a sme na to hrdý až dodnes. Zrazu sme boli členmi zväzu, ktorý riadil naše športy na domácej scéne a bol členom vo svetovej federácii IPF a IFBB.

Prišla jar a opäť skúšame kulturistické pódium. Na oblastných M-SR v Nitre skončil začínajúci Štefan Jakubčík na 5.mieste a veľmi talentovaná Martina Mičková na 4. mieste.

Pred letom ma oslovil vtedajší starosta obce Častá pán Smieško, s ktorým som mal korektný vzťah, že či by som nevedel ako naložiť s nedokončenými priestormi kabín na miestnom futbalovom štadióne. V tom čase vznikali fitnescentrá, či súkromné či mestské a obecné ako huby po daždi. Bol to doslova fitnes boom na Slovensku. Po obhliadke rozsiahlych priestorov bolo jasné, že sú veľmi vhodné na veľké fitness a wellness centrum. Navyše sa tu črtala možnosť vytvoriť pracovné miesta pre obec, čo v tých časoch bolo iste zaujímavé. Vložené investície by sa určite čoskoro vrátili. Videl som tu zároveň aj šancu pre našich budúcich reprezentantov trénovať v dôstojných priestoroch tak, ako väčšina klubov na Slovensku. Na žiadosť pána starostu som teda vypracoval štúdiu, ktorú som následne predniesol na Obecnom zastupiteľstve a tiež bola vypracovaná projektová dokumentácia. Po diskusii bol návrh schválený ako realizovateľný v nasledujúcom období. To bohužiaľ už neprišlo. Prišli voľby a o priestoroch sa rozhodlo inak. Takto sme prišli o jedinečnú možnosť športovať v Obecných priestoroch tak, ako iné športy v Častej a všade po republike.

V tom čase nás hnala túžba po športových úspechoch a chceli sme prekonávať všetky prekážky so cťou.

A to, že ich bolo nespočetne veľa je tvrdá realita celých 30 rokov našej existencie. Na jeseň prišla do posilky útla žienka. Vážila 41 kg a chcela pribrať. A tu sa začína písať naša ozajstná trojbojárska história. Z tejto žienky sa v ďalších rokoch stala hviezda trojboja, národná rekordérka a reprezentantka SR. Práve prišla Martina Sládeková a s ňou pre nás vtedy tak potrebná nová energia.

 

 

5. časť:

Je skoré ráno 13.5.1995 a práve štartujeme na našu prvú trojbojársku súťaž do Turian. Ferko Slezák nakopne svoju starú 1203-jku a spolu s Jurom Krátkym nasadáme do zadného priestoru auta, na dosky zakryté dekou. Vezieme vzácny „tovar“. Svoju premiéru idú mať na Oblastné M-SR Martina Sládeková a Sylvia Haršányová (staršia sestra slávneho trojbojára Tomáša Haršányho). Nielenže v tomto aute bola okolo Strečna cesta nebezpečná, ale dobrodružstvo nás čakalo, vtedajších neznalcov pravidiel silového trojboja aj na samotnej súťaži v Turanoch.

Hlavný rozhodca profesor Kvačkaj pri prezentácii usúdil, že jediné čo majú dievčatá z výstroja podľa pravidiel je spodné prádlo. Ale zapracovala spolupatričnosť skúsených kolegov a konečne sme sa prepracovali až k samotnej súťaži. Samozrejme improvizované podmienky urobili svoje a Sylvia bohužiaľ neprešla cez drepy. Martina to dala aj napriek tomu, že sme videli bandáže a trojbojársky opasok po prvý krát. Motal som bandáže iba podľa jednej ukážky. Tieto nezbytné veci na výkon nám vtedy pohotovo požičal známy medailista z M-sveta Břeťo Raška, ktorý tam kaučoval svoju zverenkyňu. Břeťa som poznal už od roku 1989, keď som s ním ako člen bratislavských Vinohradov párkrát zatrénoval. Martina nakoniec vyhrala svoju kategóriu do 48 kg a spolu s prvou zlatou medailou pre klub sme si odniesli aj vzácne ikeď staré bandáže a zápasnícky dres.

Dlho sme hľadali ako sa dostať k pravidlám silového trojboja. Vtedy to bola ťažká úloha, to nie ako dnes. Na začiatok som aspoň zistiľ predpísané miery súťažného opasku. Zohnal som veľký kus hrubej kože a vlastnoručne vyrobil ozajstný trojbojársky opasok vrátane kovovych častí. Opasok sa vydaril a slúžil ešte mnoho rokov. Na olympijskú činku sme vtedy ešte ani pomyslieť nemohli.

V posilňovni to vyzeralo tak, že do dvoch rokov by sme mohli vychovať aj viacero trojbojárov a tak som začal v lete vyrábať ďalšie stroje na cvičenie z hrubého železa, také, aby vydržali trojbojársky tréning. Bola to ťažká ručná práca zo šrotového odpadu. No na druhej strane vznikali originály ktoré fungujú do dnes a pomohli v príprave všetkých našich šampiónov.

Ziskom Oblastnej šampiónky si Martina vybojovala účasť na jesenných Majstrovstvách SR žien v Bánovciach nad Bebravou. Nasadli sme do zelenej škody 105 Jurovho otca a už aj znalý pravidiel vyrazili na náš prvý národný šampionát. Prišli sme do haly, kde pred rokom Miro Patro ako prvý a na celých ďalších 22 rokov jediný Slovák zapísal supervýkon 1000 kg v trojboji. Čiže vstupovali sme akokeby do chrámu. Prvý krát sme stretli pokope celú generalitu zväzu. Miro bol hlásateľ a štátny tréner Palo Müller hlavný rozhodca. Nervozita bola veľká, no Maca sa prekonala a vybojovala pre seba aj pre nás prvý titul Majstra SR za výkon 220 kg (85+35+100) v kategórii do 48 kg. Bola to pre nás veľká chvíľa.

Ako fotografku sme so sebou vzali 15 ročné talentované dievča, ktoré tvrdo trénovalo a chcel som ho „zlomiť“ na trojboj. Hoci z fotiek vyšla ako tak len jedna, na scénu silového trojboja práve prichádza budúca hviezda a jedna z najúspešnejších trojbojárok histórie Slovenska Jana Sedláčková (Jakušová).

 

6. časť:

Prvé mužské vystúpenie na pódiu silového trojboja sme absolvovali 16.marca 1996 vo Svätoplukove. Štefan Jakubčík práve ukončil základnú vojenskú službu a podľa vzoru Martiny Sládekovej sa rozhodol vyskúšať svoje svaly na Oblastných M-SR. Jeho prvý trojboj mal hodnotu 437,5 kg (155+100+182,5) a hneď sa aj rozhodol, že dá trojboju prednosť pred kulturistikou. I keď výkon na postup na Majstrovstvá SR ešte nestačil, Štefan takto započal úctyhodnú a úspešnú športovú kariéru dlhú ešte ďalších 13. sezón.

S pribúdajúcimi pretekármi nastal problém, ako získať predpísanú výstroj na súťaž. Výstroj sa vyrobiť nedala, ale naskytla sa nám možnosť, nie lacno zakúpiť staré použité dresy od vtedy známeho pretekára a podnikateľa Jana Sisku. Keď budeme mať viac pretekárov, bude treba poriadny „balík“ peňazí. V máji vyrážame s Martinou a našou debutantkou Jankou Sedláčkovou (Jakušovou) na Majstrovstvá SR do Nitry. Výstroj máme tentoraz v poriadku a Martina dáva náš historicky prvý národný rekord žien v kategórii do 48 kg s činkou 92,5 kg. Lenže opäť smola začiatočníkov. Nemá uznaný ani jeden pokus v drepe a vypadáva zo súťaže. Keďže vypadla, rekord sa nezapísal a tak sme na ďalší čakali ešte rok. Naopak Janka išla ako stroj a v kategórii do 75 kg dala svoj prvý trojboj 290 kg (105+55+130). Vybojovala svoje prvé zlato a zaujala aj štátnych trénerov. Bolo mi jasné že na scénu vychádza veľký talent, ktorému treba vytvoriť čo najlepšie tréningové podmienky. To bude ale ťažké. Sice v posilňovni je výborný kolektív, bohužiaľ priestory už nevyhovujú. V lete s Jurom opäť budujeme alebo skôr lepíme aspoň malú šatňu a s Braňom Jakubčíkom riešime kolabujúcu strešnú krytinu.

Keďže už máme nejaké výsledky a hádam aj serióznu športovú budúcnosť pred sebou, idem takto posmelený riešiť veci na Obecný úrad. Treba konať v zmysle získania seriózneho postavenia trojboja v obecnej štruktúre športu a pokúsiť sa tak získať nejaké financie. Obec už v tých časoch štedro dotovala šport v obci.

Moje prvé stretnutie s vtedajším starostom obce však nedopadlo dobre. Bolo mi vytknuté že nie sme súčasťou TJ, čím nie sme šport, ale súkromná firma, ktorá zarába na úspechoch športovcov, čiže sme profesionáli. Takých predsa nemôže obec dotovať. Mojou argumentáciou, že už bežne existujú športové kluby, ktoré sú nezávislé od socialistických štruktúr ako sú TJ neuspelo. Neuspel som teda ani s požiadavkou o priestory na našu činnosť. Odchádzal som z hrsťou odznakov obce Častá, ktoré mi dal pán starosta na cestu domov. Odznaky máme doteraz a sú pamiatkou na počiatočné predsudky, ktoré sa objavujú voči nám na rôznych úrovniach až do dnešnych čias.

Aby sme jasne ukázali, že naozaj reprezentujeme obec, vytvorili sme dnes už aj vo svete známe, naše logo klubu. Ústredný motív jednoduchého loga je erb obce Častá spoza ktorého vychádza činka. Zatiaľ sme síce o tričkách a teplákových súpravách len snívali, rozhodne sme sa nevzdávali a poctivo pripravovali inváziu trojbojárov na súťažné pódiá.

 

7. časť:

Rok 1997 som si do našej starej kroniky zapísal ako rok prelomový. Naplno sa ukázal potenciál našich už „skúsených“ pretekárov a začali bodovať aj nováčikovia. Táto sezóna bola pre nás naozaj prelomová a zaznamenali sme asi najviac udalostí do rubriky „prvý krát“.

Prvý krát v trojboji sme v kategórii mužov získali medailu. Jej majiteľom sa stal Martin Špoták a bola to zlatá medaila z Majstrovstiev Oblasti západ v kategórii do 60 kg. V marci som dostal list, v ktorom prišla po prvý krát nominácia Martiny Sládekovej a Janky Sedláčkovej do reprezentácie. Bolo to na medzinárodnú súťaž Dunajský pohár, ktorý sa konal doma na Slovensku na Jankovom Vŕšku. Je to pohárová súťaž krajín, ktorými preteká Dunaj. Vtedy to bola populárna súťaž obsadzovaná ozaj hviezdami európskeho trojboja. Po prvý krát som po boku štátneho trénera Miroslava Patra kaučoval naše dve želiezka, ktoré zhodne vybojovali strieborné medaile. Tie im odovzdával sám vtedajší prezident EPF pán Köberich. Po prvý krát sme do listín zapísali národný rekord a to hneď dvakrát. Martina najprv opravila svoj minuloročný vtedy neúspešný pokus v mŕtvom ťahu zo 115 kg a vzapätí pridala aj 120 kg, čo bol aj rekord Dunajského pohára v kategórii do 48 kg. Janka ju v tomto úspešne nasledovala so svojim prvým národným rekordom 155 kg v kategórii do 75 kg.

Po prvý krát sme nastúpili na Majstrovstvá SR v Trenčíne s najpočetnejším družstvom žien. Bolo ich päť a spolu s jedným juniorom sme mali slušnú medailovú žatvu. Okrem skvelých rekordov v podaní Martiny a Janky, tu svoju prvú súťaž absolvovala úspechom dievčat z Dunajského pohára povzbudená Lenka Neshodová (Krátka). Jej prvá medaila mala striebornú hodnotu. Na tejto súťaži sme po prvý krát skúšali požičaný tlakový dres pre Janku a na prvý krát sme ho s Jurom obliekli naopak.

Pred letom sme po prvý krát nastúpili aj na Majstrovstvá SR v tlaku na lavičke. Okrem Martiny a Jany, ktorá pridala ďalší národný rekord cestovala do Žabokrekov aj naša najhúževnatejšia prerekárka, ktorá sa dodnes pasuje s činkami na súťažiach – Eva Lukačovičová (Novomeská). Získala vtedy striebro v kategórii do 48 kg za zlatou Martinou. Tu sme konečne mohli nakúpiť novú kvalitnú výstroj. Prišiel ju vtedy predávať z Čiech pretekár, a neskôr až dodnes prezident českého trojboja a veľmi dobrý človek Miroslav Vacek. Tu sme sa po prvý krát stretli a od vtedy sme dobrý kamaráti a kolegovia.

Po prvý krát Janka dostala pozvánku reprezentovať na Majstrovstvách Európy juniorov do poľského Pultusku. Bola to pre nás veľká česť a niečo ozaj nečakané. Napriek tomu, že ja som ešte vtedy nemohol z finančných dôvodov vycestovať, Janka zabojovala a obsadila výborné 4.miesto a mŕtvy ťah ozdobila dokonca bronzom za 155kg. V lete sme po prvý raz exhibične vystúpili na akcii spolku „ženy vidieka“, kde štyri naše siláčky potiahli 20 tonové hasičské auto. Jednou zo siláčok ťahajúcich auto, bola aj začínajúca neskoršia hviezda trojboja, Katarína Urbanovičová.

Po prvý krát sme skúsili atmosféru Majstrostiev sveta u nás v Bratislave. Boli juniorské a Janka si zmerala sily so skutočnou svetovou elitou. Z jej vtedajšieho 5.miesta sme mali obrovskú radosť. Janka zvládla trojboj 335 kg (120+67,5+167,5). V mŕtvom ťahu utvorila výborný národný rekord a bronzovú medailu jej Japonka vzala len o telesnú hmotnosť.

Po prvý krát naši muži zabojovali ako družstvo v 1.lige Západ. Absolvovali sme tri kolá súťaže. Začínali sme v októbri v Trenčíne a pokračovali v Nitre a v novembri končili opäť v Trenčíne. Vystúpenie našich borcov Štefana Jakubčíka, Juraja Krátkeho, Eda Šeboru a Martina Špotáka vtedy stačilo na výborné 4.miesto v celkovom poradí.

Keď sme sa v roku 1996 objavili prvý krát v bodovacom rebríčku úspešnosti klubov na 31 mieste z 38 klubov Slovenska, tak tento rok sme prvý krát skončili medzi najlepšou 10-tkou klubov, a to na 8.mieste!

Vzhľadom na verejný ohlas po dosiahnutých výsledkoch, sme dosiahli prvý krát významný diplomatický úspech v našej obci. Po intervenciách viacerých ľudí som tento raz na Obecnom úrade v Častej po diskusii uspel a bola nám preplatená naša prvá olympijská činka značky Ligo Bohemia o hmotnosti 182,5 kg.

Všetko to boli pre nás veľké veci a po rokoch driny ozaj zaslúžené úspechy a zároveň motivácia do ďalšej práce.

8. časť:

Jarnú časť sezóny 1998 sme začali problematicky. Juraj Krátky, Štefan Jakubčík a Zuzana Banárová napriek skvelej forme pre ochorenie nemohli nastúpiť na súťaže. Napriek tomu Martin Špoták vybojoval našu prvú medailu, bronz z Majstrovstiev SR juniorov v Senici. Opäť sa blysli naše ženy. Lenka Neshodová sa výrazne zlepšila, Eva Lukačovičová zvládla svoj prvý trojboj ziskom titulu a dôstojne zastúpila v kategórii do 48 kg Martinu Sládekovú, ktorá sa aktuálne venovala rodičovským povinnostiam. Doslova vlnu národných rekordov predviedla Jana Sedláčková a rekordná listina sa prepisovala hneď niekoľkokrát. Silné ženy nás potešili aj na Majstrovstvách SR v tlaku na lavičke. Zo Žabokrekov sme priniesli kompletnú sadu medailí. Janka tu získala svoj prvý tlakársky titul.

Po dlhej zime naša posilňovňa a hlavne jej strecha kolabovala. V lete bolo treba robiť opravy. Keďže sme mali nielen skvelý, ale aj početný kolektív, rozhodli sme sa pre veľkú zmenu. Z pôvodnej stavby zostalo len torzo a vznikla na pôdoryse starej stavby v podstate nová stavba s rozlohou 56m2. Vďaka podpore a šikovnosti našich členov, Lea Mika a Braňa Jakubčíka sme mohli zakúpiť dosky a novú spoľahlivú krytinu na strechu. Ostatný stavebný materiál sa opäť recykloval a ako trámy na krov poslúžili opracované kmene borovíc. Na strop a na zem sa položili zachovalé koberce z blízkeho smetiska v Doľanoch. Novú odvtedy pre nás charakteristickú žltú farbu dostalo zariadenie posilňovne. Počas prestavby bola jedinou trénujúcou osobou Janka, ktorá sa pripravovala na Majstrovstvá sveta junioriek v maďarskom Györi. Zažila ozaj ťažké bojové podmienky a možno aj to prispelo k jej diskvalifikácii na drepe. Rozhodci boli nekompromisný a pre nedostatočnú hĺbku drepu jej neuznali ani jeden pokus. Bola to veľká škoda, lebo Janka patrila medzi favoritky na medailu.

Aby mohol náš klub v plnom rozsahu napĺňať svoje poslanie, nutne potreboval nemalé financie. Nedalo sa stále spoliehať na vlastné vrecká a rodičov pretekárov. Keďže sa sprísnila aj legislatíva v získavaní dotácií, rozhodli sme sa založiť občianske združenie. Bolo treba splniť rôzne podmienky. Tá prvá boli stanovy. Vzorové stanovy sme získali za fľašu drahého koňaku od vtedajšieho prezidenta nášho zväzu Michala Čaplu. Po splnení všetkého sme sa 5.8.1998 stali právnickou osobou s názvom Športový klub SPC Častá. Odvtedy sa so striedavým úspechom o získanie financií neustále boríme s nezničiteľným molochom byrokracie.

Na jeseň sme sa vrátili na súťažné pódium do prvej Ligy západ. Zabrali Lenka a Janka. Výbornú formu predviedol aj Štefan a ďalší začínajúci borci a po dvoch kolách sme si z Trenčína niesli nečakaný bronz. Významný krok sme urobili aj po stránke diplomatickej. Rozhodcovský kurz úspešne absolvovali náš aktívny člen Gabriel Bázlik a už opäť trénujúca Martina Sládeková.

Z jesene 1998 mám ešte jednu milú spomienku. Trénoval som v posilke drepy, keď sa vo dverách zjavili traja chalani. Chceli trénovať a stať sa silnými. Navyše si hneď šli vyskúšať vziať na chrbát moju naloženú činku, vtedy 300 kg. Bolo to od nich veľmi odvážne a zároveň aj úsmevné. Práve sa začala ďalšia éra našej histórie. Títo traja vždy dobre naladený mladíci, ktorí sa doslova „hemžili“ úsmevnými historkami boli obrovitý Marek Polčic, Rado Hudek a Marek Gavorník…

 

9. časť:

Udalosti roku 1999 nás posunuli o najväčší krok dopredu. Bol doslova míľový. Začiatkom roka vo vynovenej posilňovni bolo rušnejšie ako kedykoľvek predtým. Počet a výkonnosť našich pretekárov rástol a tešili sme sa na novú sezónu. Tá bola ozaj výnimočná. A to nielen tým, že bola poslednou v storočí ba v tisícročí.

Hneď v marci náš nový silák vybojoval v Nitre titul Majstra oblasti Západ a nominoval sa spolu s Marcelom Prutkayom na Majstrovstvá SR juniorov. Tie mali byť v Bardejove.

Dostal som list od vtedajšieho viceprezidenta zväzu Jozefa Ovsianku. Nečakane nám navrhuje usporiadať odrieknuté M-SR žien a juniorov u nás v Častej. Súťaže sme mali v pláne robiť neskôr. Najprv bolo treba získať vybavenie čo bola veľmi náročná úloha. Nemali sme ani vybavenie ani peniaze, ale prišlo mi to ako česť, že ma Jozef oslovil.

Rozbehli sme doma kampaň a odozva bola úžasná. Zabrali združenie Ženy vidieka v osobe Ivety Soldánovej a Vierky Turayovej, ktoré boli našimi členkami. Pomohli rodičia Janky Sedláčkovej a pani riaditeľka ZŠ v Častej, Heldová bola velmi ústretová. S príchodom starostu pána Stanislava Jablonovského začala seriózna spolupráca aj s Obecným úradom. S príchodom Ivety Soldánovej k nám čoskoro začal cvičiť aj jej manžel vinár Vlado. Ihneď ako sa zoznámil s našou situáciou, navrhol nám pomoc. Vybavenie na súťaž nám nezištne zapožičal šéf senického trojboja Marián Beer. Vďaka týmto ľuďom a pracovitosti našich členov sme súťaž zvládli na výbornú. Zväzová generalita prišla deň pred začiatkom a bola riadne pohostená. Na súťaži 8.5. sme mali až 10 pretekárov. Medaile a rekordy padali ako májový dážď. Po materskej dovolenke sa vrátila Martina Sládeková a napálila hneď tri národné rekordy, ďalšie štyri dala Janka Sedláčková a aj Katka Urbanovičová. Náš prvý titul medzi juniormi vybojoval Štefan Jakubčík. Darilo sa aj ostatným a bolo to výborné. Na konci súťaže čakali účastníkov bohaté ceny a nás obrovský pocit uspokojenia a strašná únava.

Po supervýkonoch nasledovala reprezentácia. Ideme do Poľska na M-Európy. Cestuje Janka, Katka a aj Štefan! Ja s Jurom ideme za nimi bez mapy, ale s elánom. Napokon úspech. Štefan siedmy, Katka štvrtá, Janka štyri bronzy a samé rekordy! Týždeň nato opäť súťaž – Majstrovstvá SR v tlaku. Okrem medailových dievčat aj prvé vystúpenie nášho muža na tomto podujatí. Štefan skončil medzi mužmi piaty. A o mesiac opäť v reprezentácii. V maďarskom Györi na ME v tlaku žien Katka vybojuje v národnom rekorde 80 kg štvrté miesto. Prvú ozajstnú klubovú väčšiu výpravu sme uskutočnili v októbri na juniorské Majstrovstvá sveta do Nymburku. Opäť výborné výsledky… Katka aj Štefan, a Janka dokonca bronz v mŕtvom ťahu v novom rekorde 175 kg. Výborná zostava tímu Hudek, Polčic, Gavorník a veľa veselých zážitkov zo šampionátu. Výprava ukončila svoju púť na pre mňa od detstva kultovom mieste v Africkom safari Josefa Vágnera vo Dvore Králové nad Labem. Odvtedy je toto miesto pre mnohých našich členov ozajstným pútnickym miestom.

S Vladom Soldánom ideme na burzu do Vajnor a kupujeme naše prvé klubové tepláky a tiež tričká. Je to pre nás veľká vec.

Koncom októbra opäť súťažíme v Častej. Vlado je štedrý a opäť kupuje, tentoraz dve olympijske činky a svetelnú tabuľu. Leo Miko vyrába hydraulické stojany na pódium. Máme už základné vybavenie na súťaž. Organizujeme našu prvú Grand Prix. Táto je zatiaľ len pre kategóriu žien a tie ozaj excelujú. Martina a Katka opäť rekordné.

Začiatok decembra a už tretia súťaž v Častej! Opäť odrieknutá súťaž, tento raz I. Liga Západ, druhé kolo. Opäť záťaž pre našich sponzorov a opäť súťaž na jednotku. Hlavného rozhodcu Mira Patra si musíme priviezť aj odviezť do Bánoviec. Prišlo 9.družstiev a my dávame to najlepšie čo aktuálne máme. Martina, Janka, Štefan a Marek zaberajú naplno a je z toho náš prvý klubový pohár za druhé miesto. Od tohto roku sme dali dokopy výborný tím. Hlásateľka Ľubica Bošmanská hlási až do teraz a odvtedy sa snažíme neustále pozdvihnúť úroveň súťaží.

Koniec roka bol slávnostný. Janka bola ocenená medzi najlepšími pretekármi zväzu a všetci začali makať na ďalšiu sezónu.

Na jeseň som mal aj vážny rozhovor s Vladom Soldánom. Váži si moju prácu a ak mu sľúbim, že budem takto pokračovať pokiaľ budem vládať, je rozhodnutý zainvestovať. Ešte v zime začali výkopové práce a začala sa najväčšia výstavba v našej histórii.

 

10. časť:

Rok 2000 začal hekticky. V posilňovni je veľa nováčikov a začatá najväčšia prístavba. Na oblastné M-SR do Svätoplukova naše nové nádeje kaučuje Štefan Jakubčík, ja doma betónujem. Koncom marca naše šampiónky Martina a Janka opäť úspešne bojujú na Dunajskom pohári tentoraz v Bánovciach. Vďaka rekordom víťazia aj ako družstvo žien SR. Na pódia sa po prestávke vracia aj legenda Miro Patro. Zrazu sa stalo, že ho kaučujem a chalani mu pomáhajú v rozvičovni. Vytvorili sme výborný tím a tu sa zrodilo naše skutočné priateľstvo. 1.apríla sme v Bardejove. Sú to naše prvé mužské Majstrovstvá SR v našej histórii. Početná výprava vďaka Vladovi Soldánovi a Obecnému úradu Dubová sprevádza našich dvoch najsilnejších borcov Štefana Jakubčíka a Mareka Polčica. Obaja sú po bojoch strieborný a čaká nás zaslúžený výlet po Slovensku.

Po príchode domov začíname s prípravou Majstrovstiev SR žien u nás. Vyrážame s Vladom nakúpiť do Čiech kotúče Ligo, aby sme boli ako organizátor úplne sebestačný. Vzhľadom na náročnosť prípravy množstva nových tvárí, prichádzajú na stavbu profesionálny murári pod vedením Tibora Neshodu. Za búrlivej výstavby pripravujeme naše ženy. Medzi známymi hviezdami ako Janka, Martina, Lenka a Eva sa objavujú Martina Andelová, Dana Lanáková, Magda Žideková a ďalšie. Je to ozajstná žatva medailí a rekordov. O ceny sa postaral Vlado, Stavebniny Plus a prispel opäť Obecný úrad Častá. Rovnakú medailovú smršť spustili naše dievčatá aj na tlakových M – SR v Bratislave. Sme ženská trojbojárska veľmoc.

Janka odchádza na ďalšie ME tentoraz do Sofie. Kaučuje ju Miro Patro a vybojujú krásne striebro v mŕtvom ťahu za 185 kg. Ja sa potím na stavbe. S chalanmi dorábame strechu a majstri ťahajú omietky. Máme splachovacie wc, vodovod a plynové kúrenie…proste prepych. Trénujeme na jesenné súťaže v improvizovaných podmienkach, ale s radosťou lepších zajtrajškov. Po lete sme sa vybrali vo vlastnej réžii s Mirom Patrom na M – sveta masters do Ústí n/L. Bol to veľký zážitok a zažili sme s Mirom mnoho krásnych chvíľ. Pamätám si, že mal už malý, opotrebovaný drepový dres a nutne potreboval nový. Po príchode sme obrali vinohrad Mareka Gavorníka, hrozno odovzdali na výkup Vladovi Soldánovi a za vyplatených 8000 korún kúpili Mirovi nový dres.

V októbri sa na súťažiach predstavia opäť nové tváre. Medzi nimi aj Jožko Šesták, ktorý ťahal veľa rokov úspešnú medailovú sériu. Opäť excelujú aj ženy na druhom ročníku Grand Prix v Častej. V druhom kole 1.Ligy Západ vyráža do boja naša najsilnejšia zostava. Skúsený Štefan, Marek, Juraj a plný elánu a nezničiteľný začiatočník Rado Hudek. Chalani sa prekonávajú a v super atmosfére máme striebro. Štefan je dokonca vyhlásený ako najsilnejší účastník súťaže. Už vidím, že toto družstvo môže o rok bojovať o postup do Extraligy.

Začiatkom decembra cestujeme s Vladom ako sprievodné auto na ME žien do Luxemburska. Je to historicky prvá výprava slovenských žien na ME v trojboji. Zo štyroch reprezentantiek sú až tri z Častej! Je to Janka, Martina a Lenka. Za Viedňou sa otáčame…zabudol som totiž dresy. Otáčame sa a dohoda s hlavným autom, ktorému velí prezident Čapla je márna. Idú ďalej a my nevieme kam treba prísť. Po detektívnej akcii a dvoch pokutách za rýchlosť sme šťastne dorazili na miesto šampionátu a úspešne som odkaučoval celú reprezentáciu. A to som mal zranenú nohu od padnutej činky.

Rok sme ukončili vyhlásením Janky medzi športovcami roka v Bánovciach. Sme druhý rok po sebe druhý najúspešnejší klub v trojboji a Silvester oslavujeme v nových priestoroch. Dorábame posilňovňu a tešíme sa na ďalšiu sezónu.

 

11. časť:

Počty našich pretekárov boli už také, že sme mohli vo februári 2001 vďaka sponzorom oceniť našich najlepších športovcov za uplynulý rok. V novom bare Braňa Jakubčíka sa stala najúspešnejšou športovkyňou Janka Sedláčková a športovcom Marek Polčic. O dva týždne sme už s novými nádejami klubu bojovali na Oblastných M-SR. Medzi novými tvárami sa objavil aj Martin Peko (náš neskorší zvukár a kuchár) a talentovaný Miloš Dobšovič, ktorý vybojoval striebro v kategórii do 110 kg s výkonom 565 kg (220+125+220). O týždeň sme už išli do Rakúska v závese za reprezentáciou na Dunajský pohár. Naše silné ženy Martina Sládeková a Janka Sedláčková predviedli povinnú víťaznú jazdu s novými rekordmi. Postupne sme odkaučovali celú reprezentáciu. Zlatý klinec bol Miro Patro, ktorý natrénoval slušnú formu. Keďže už sa naozaj nezmestil do dresu, vytiahli sme ten nový čo sme mu kúpili za odovzdané hrozno. Pôvodne ho chcel skúšať až v ďalšej príprave, ale nebolo na výber. Po strašnej fuške s obliekaním, Miro predviedol krásny drep s 385 kg.

O dva týždne sa konal víkend s dvomi Majstrovstvami SR. Tie prvé, mužské boli v sobotu v Trenčianskych Stankovciach. Exceloval tu bronzový Štefan Jakubčík, debutoval Rado Hudek a svoj veľký návrat ohlásil v našich farbách Tibor Sallai. Tibor bol jeden z najlepších trojbojárov ČSSR s titulom Majster športu. Pred rokom prišiel do Častej učiť na školu telocvik. Pre nás to znamenalo pomoc pri organizácii súťaží a ďalší kvalitný borec do tímu. Druhý deň v nedeľu sme unavený cestovali zo ženami do Svätoplukova. Opäť početné družstvo a medailová a rekordová sprcha. Excelovali najmä Martina, Lenka a Janka. O dva týždne ďalšia súťaž a úspechy, a o dva týždne opäť šampionát, ale už doma v Častej. S Tiborom opäť prišli návštevy školských detí k nám. Priestory už vyhovovali a naplno začala naša spanilá jazda popularizovania trojboja medzi mládežou. Od tohto roku boli Majstrovstvá juniorov našou prioritou. Do bojov o tituly nastúpilo až desať borcov. Svoju rozlúčku s juniorskou kategóriou tu mal Marek Polčic a naopak premiéru mali okrem iných, Marek Gavorník, Milan Ondrejkovič a iba 14-ročný Ondrej Novomeský. Ondro bola prvá lastovička Tiborovej návštevy s deťmi. Svoje prvé striebro vybojoval v kategórii do 52 kg za trojboj 205 kg (75+40+90). Premiéru na súťaži, ale ako technik mal aj Rado Mičunek. Vďaka nemu sme na súťažiach začali používať ako prvý elektroniku. Dodnes je pravidelný hlásateľ a sponzor. O dva týždne sme cestovali s Martinou do Frýdku-Místku na Majstrovstvá sveta žien. Bola to pamätná výprava a Martina predviedla v nových rekordoch svoj životný výkon 295 kg (115+52,5+127,5) v kategórii do 48 kg. O dva týždne šampionát v tlaku v Bánovciach a ďalšie tituly. O dva týždne cestujem ako súčasť reprezentácie do francúzskeho Pontrieux. Pod vedením Pavla Müllera som kaučoval celkom úspešne našu reprezentáciu. Tešil som sa, že z ôsmych medailí pre SR, štyri vybojovala Janka. Kaučoval som aj výborného pretekára a dnešného štátneho trénera Stana Janušku. Videli sme oceán lemujúci krásne Bretónske pobrežie a cestou späť aj Paríž.

O dva týždne sme už v Bratislave na Majstrovstvách Európy masters. Náš tím je opäť v nasadení. Po Tiborovi, ktorý bol v mladosti vzorom Mira Patra nastupuje samotný ale zranený Miro Patro, a žiaľ je to jeho posledná súťaž. Letnú prestávku využívame dokončievaním vnútorných prác v posilňovni a venujeme sa hlavne tréningu. 11.9. keď svet šalie z udalostí v USA, vyrážame do Sofie na Majstrovstvá sveta juniorov. Cestuje kompletný tím s najlepšími pretekármi a masérkou Silviou Cíferskou. Máme dva cieľe: úspešne odsúťažiť a oddýchnuť si pri mori. Ciele plníme do bodky. Janka má striebro a vyrážame do Primorska k moru. Cestou cez hory utrhneme výfuk na starom citroene Vlada Soldána, ale všetko sa končí úžasným dobrodružstvom. O dva týždne sedím s prezidentom Čaplom u Braňa v podniku. Navrhuje mi, aby som vo voľbách kandidoval na viceprezidenta pre silový trojboj. Moja funkcia bude bez finančnej odmeny a mám zodpovednosť za všetko a rozpočet nulu.

O dva týždne je tu opäť prvá liga. Chceme postúpiť do extraligy. Prvé družstvo mladých talentov Novomeský, Ondrejkovič, Dobšovič a Geršič vybojuje striebro a postup by mal byť už hračkou. O dva týždne totiž nastupujú dubovský bombadéri Polčic, Jakubčík, Hudek a Gavorník. Chalani sa prekonávajú a Marek Polčic dokonca ako prvý náš borec zvláda 300 kg v drepe. Žiaľ Štefan zaváhal na tlakoch a napriek výhre, nám chýba v konečnom sumáre len pár bodov do postupu. O dva týždne sú v Čechách Majstrovstvá Európy žien. Cestujeme s Martinou a tá s výborným výkonom vybojuje šieste miesto. Vzápätí ale ohlasuje koniec kariéry. Zostane však pôsobiť ako rozhodkyňa. O dva týždne končíme rok opäť v Bánovciach a Janku vyhlasujú medzi športovcami roka a náš klub je zase druhý najúspešnejší na Slovensku. O dva týždne sú Vianoce a už v kľude rozmýšľam, že za tých prvých desať rokov klubu som v súkromnom živote nič nestihol…

 

12. časť:

Môj nástup do funkcie viceprezidenta zväzu pre trojboj nebol ľahký. Súťažná štruktúra bola rozpadnutá už na konci roku 2001. Musel som zohnať usporiadateľov na celú sezónu 2002. Medzi klubmi som napokon našiel porozumenie i ducha spolupráce a sezóna 2002 mohla začať.

Aj vďaka Tiborovi Sallaiovi, ktorý k nám v rámci telesnej výchovy vodil mládež na tréning s činkami, sme mohli vyberať vo väčšom meradle nových adeptov trojboja. Dával som vždy šancu každému, kto prejavil vôľu a záujem o náš šport. Napokon aj menej talentovaný dokáže tvrdým tréningom natrénovať vysokú výkonnosť. Skrátka, každý dostal šancu prekonať sa a zabojovať s činkou. Z tohto „balíka“, ktorý práve začal u nás makať toho v budúcnosti najviac dokázal práve ten najmenší, aktuálne iba trinásťročný Janko Schwarz. Chýbala už len kategória dorastencov, ale IPF už skúšala súťaže aj pre túto vekovú kategóriu od 14-18 rokov.

Spolu s mládežou k nám prichádzali aj jednotlivci a niektorí ozaj talentovaní. Na scénu prichádzajú supertalent Tomáš Malinovský a dríč Dušan Černák. Tomáša sme si vyskúšali hneď v marci na Oblastných M-SR v Hurbanove. Spolu s ďalšími začiatočníkmi vybojuje bronz v kategórii do 75 kg s trojbojom 450 kg (160+120+170).

Naši najlepší muži štartujú v máji v Senici na Majstrovstvách SR mužov. Dosahujeme veľký úspech. Rado Hudek je najlepší drepár vo svojej kategórii do 90 kg. Ondro Novomeský, Štefan Jakubčík a Miloš Dobšovič berú striebra a naše prvé zlato v mužskej kategórii získava Marek Polčic. Naše ženy a prvý krát na Slovensku aj kategória masters (nad 40 rokov) cestujú na šampionát do Rožňavy. Berieme to, aj ako oddych. Spíme v chatovej oblasti v Dobšinej a robíme výlety po hradoch a zámkoch. Ženy sa predviedli vo výbornej forme a medailí je veľa. Titul získava okrem rekordnej Janky, ktorá prvý krát zdoláva 200 kg v mŕtvom ťahu, aj nováčik Mirka Dobšovičová a aj staronová trojbojárka Katka Gážiová. Katka sa po rokoch vrátila k činkám a zabodovala zlatom v kategórii do 82,5 kg. Práve ona mohla byť naša prvá trojbojárka ešte v roku 1993 (čítaj Naše míľniky 3).

V máji organizujeme v Častej opäť Majstrovstvá SR juniorov. Padajú osobáky, aj Tomáš sa veľmi zlepšil, no na medailu to ešte nestačí. Hviezdou však bol zlepšujúci sa Milan Ondrejkovič. Jeho výrazné zlepšenie a po krásnom súboji v kategórii do 90 kg s trojbojom 645 kg (230+170+245) získava zlato a patrí do trojice najlepších juniorov šampionátu.

V júni vyrážame do Maďarska na Balaton na ME juniorov. V hale je až 40° a neznesiteľné dusno. Niektorí pretekári kolabujú a my kolabujeme z rozhodovania. Janka prichádza o bronz z trojboja, ale je opäť zlatá v mŕtvom ťahu. Pri kaučovaní nemáme veľa času na oddych a preto sa o mesiac vraciame opäť na slnečný Balaton a absolvujeme tu ďalšie skvelé sústredenie. Na Balatone oslavujeme aj prvú našu trojbojársku svadbu so Štefanom a Mirkou.

Na jeseň ideme splniť veľký cieľ. Konečne postúpiť do Extraligy medzi elitu ôsmich najsilnejších družstiev Slovenska. Prvé kolo je v Hurbanove. Do boja staviame spolu s Jankou, ktorá nešla pre finančné suchoty na M-sveta, Ondra, Milana a Tomáša. Bolo to napínavé. Milan sa zranil v ťahu, ale najmä Tomášove zlepšenie o 120 kg a stabilný výkon Janky a Ondra to zachránili. Prvé kolo teda tesne vyhrávame. Druhé kolo je u nás v Častej. Je treba poraziť veľmi silnú Galantu a my staviame to najsilnejšie družstvo aké môžeme. Osobáky robí Rado, Juro Krátky sa pri svojej poslednej súťaži prekonáva a drepuje 300 kg. Miloš dokonca drepne supervýkon 310kg a Štefan je najsilnejším pretekárom súťaže. Vyhrávame na domácej pôde. Je to veľká radosť a po šiestich rokoch bojov v Prvej lige západ postupujeme do Extraligy! Uvidíme za koľko rokov vyhráme aj Extraligu…

V novembri Slovensko organizuje najvyšší šampionát trojbojárskeho sveta – Majstrovstvá sveta mužov. Ideme tam celý tím aj s náradím. Na našej lavičke a s našou činkou sa zrazu rozcvičujú zvučné mená trojboja. Je to veľký zážitok a ja sa zamýšľam, kedy pôjdeme aj my s našim borcom na mužské Majstrovstvá sveta. Medzi najstrašnejšiu konkurenciu hlavne z Ruska a Ukrajiny. Jedného takého borca v posilke máme, no zatiaľ o tom neviem ani ja a ani on. Venuje sa hádzanej a o trojboj sa veľmi nezaujíma….

 

13. časť:

Rok 2003 začal masívnym pokusom získať ďalších sponzorov. Počet pretekárov rapídne narastal. Bolo treba nakupovať ďalšiu výstroj, pokryť výdavky na cestovanie a organizovanie súťaží. Z mnohých oslovených viacerí len poďakovali. Záujem prejavila len TV Markíza a tak nás mohli aspoň v Teleráne, Janka Sedláčková a Marek Polčic zviditeľniť. Reakcia jednej firmy bola dokonca, že mafiu nepodporujú. Bohužiaľ s touto reakciou sme sa ešte viackrát stretli.

Marec opäť patril medzinárodnej súťaži Dunajský pohár. Do Maďarska cestovali Janka a po prvýkrát v reprezentácii aj Eva Lukačovičová. Náš tím nemohol chýbať a chalani pomohli aj ďalším reprezentantom. Janka sa iba rozbiehala a k zlatu v kategórii do 75 kg pridala rekord Dunajského pohára v ťahu s národným rekordom 205 kg! Evina prvá repre-skúsenosť vyniesla krásny bronz v kategórii do 56 kg.

V apríli sme sa nemohli dočkať výkonov našich najlepších mužov, ktorí si zmerali sily na Majstrovstvách SR v Hurbanove. Striebro vybojovali Štefan Jakubčík a rýchlo sa zlepšujúci Miloš Dobšovič. Zlato obhájil Marek Polčic. Medailu chcel teda aj Rado Hudek. V snahe pribrať do vysnívanej kategórie do 110 kg sa intenzívne prejedal až… až mu pri prvom pokuse v drepe praskol dres. Radko ale zabojoval a za žiadnu cenu si po úspechu kolegov nechcel nechať vziať medailu. Po ťažkom boji vybojoval napokon svoj prvý bronz z M-SR.

Začiatkom mája nás čakala megaakcia. Presadil som vo zväze šampionát aj v dorasteneckej kategórii. Spojili sme ho spolu s juniormi a tak je to aj dodnes. Vzápätí však odriekol usporiadateľ organizáciu šampionátu žien a masters. Keďže som bol vo funkcii, zostalo to na mňa. Urobili sme dvojdňovú súťaž a nazvali sme to „víkend so silovým trojbojom“. Účasť bola ozaj masová, najmä nová dorastenecká kategória. To nás veľmi tešilo, lebo práve toto bolo pre náš šport životne dôležité. Samotná dvojdňovka bola ozaj zaberák. Pracoval široký tím našich ľudí, bolo treba všetkých nakŕmiť a oceniť množstvo pretekárov. Len našich bolo dvadsať! Z dorastencov excelovali najmä Ondro Novomeský a zlatý medailista Mirko Polčic (brat Mareka). Svoj krst zažil Jano Schwarz. Skončil síce na piatom mieste, ale bola to pre neskoršieho rekordéra a reprezentanta SR veľká motivácia. Osobné rekordy lámali aj juniori Milan Ondrejkovič, konečne medailový Tomáš Malinovský a aj začiatočník Dušan Černák. Jeho debut bol bronzový s výborným trojbojom 650 kg (255+150+245). Druhý deň naše ženy opäť výborné. Najmä Eva, Lenka Neshodová a ako sme si zvykli vždy rekordná Janka. Svoj a aj pre nás prvý titul v kategórii masters vybojoval zlepšujúci sa Tibor Sallai. Po dvoch dňoch makačky sme vsetci padli mŕtvy a trvalo to niekoľko dní kým sme sa spamätali.

Začiatkom júna sme si s Lenkou odskočili po titul v tlaku do Bánoviec a o týždeň nato, sme s partiou našich najlepších odišli do českého Nymburku s Evou a Jankou na juniorské Majstrovstvá Európy. Dievčatá opäť nesklamali a v ťažkej konkurencii Eva obsadila piatu priečku a Janka v trojboji a aj v ťahu bronz. Následne sme v rámci oddychu navštívili Prahu a opäť Safaripark v Dvore Králové, kde sme zregenerovali sily v dobrej spoločnosti afrických zvierat.

Po mesiaci vyplnenom nekonečnou dostavbou vnútorných priestorov posilňovne, odchádzam s Jankou do Poľska na Majstrovstvá sveta juniorov. Janka je tesne štvrtá a nesieme domov bronz za mŕtvy ťah.

Po minuloročnom postupe do Extraligy sme mohli v Prvej lige opäť skúšať mladé talenty. Borci ako Martin Peko, Ľubo Krajčovič, Jozef Šesták a iný vybojovali piate miesto.

V októbri nastal čas na náš prvý štart v Extralige. Cestovali sme do Bardejova v prevažne mladšej zostave, Malinovský, Jakubčík, Ondrejkovič a Černák. No a bolo z toho nečakané tretie miesto. O mesiac v Senici Štefana výborne nahradil Tibor a o celkovom poradí rozhodlo tretie kolo u nás v Častej. Doma sme to rozbalili v silnej zostave Hudek, Sallai, Malinovský a Jakubčík. Všetci sa prekonávali a bolo z toho dokonca striebro. Celkovo za tri kolá teda bronz a zrazu sme vyskočili vysoko medzi najlepšie slovenské družstvá. Táto súťaž bola tiež poslednou pre Rada Hudeka, ktorý sa rozhodol pre úspešnú kariéru v stavebníctve.

Záver roka bol pre silový trojboj opäť sviatočný. Dva týždne po sebe náš zväz hostil špičkové dve podujatia v Trenčíne. Najprv to boli Majstrovstvá Európy žien, kde štartovali Lenka a Janka. Do Trenčína sme teda opäť sťahovali náradie a pracovný tím. Naše ženy v konkurencii najsilnejších žien Európy obsadili najprv Lenka siedme a následne Janka piate miesto. Janka vybojovala v mŕtvom ťahu svoju prvú seniorskú medailu. O týždeň nato sem prišli tlakári z celého sveta, aby si rozdali tituly na Majstrovstvách sveta v tlaku na lavičke. Lenka desiata, Janka v novom národnom rekorde šiesta a my užasnutí z výkonov okolo 300 kg. Po dvoch týždňoch driny odchádzame domov, náradie zazimujeme a konečne sa venujeme ďalšiemu tréningu a plánovaniu na rok 2004…

 

14. časť:

Rok 2004 bol plný náročných výziev. Tie dostatočne silno preverili výkonnosť našich pretekárov a aj našu schopnosť vedieť všetko finančne pokryť. Ako to už býva v takom veľkom klube, niektorí svoju športovú činnosť ukončili, iní len začali, ďalší sa už vyšvihli do výkonnostných výšin. V apríli sme začínali mužským šampionátom v Senici. Po piatich rokoch úmorného snaženia konečne vybojoval svoj prvý seniorsky titul v kategórii do 82,5 kg Štefan Jakubčík. O svoje po rokoch prvé rekordy a striebro zabojoval Tibor Sallai. Výkonnostne vyletel hore cez 700 kg v trojboji Dušan Černák a má bronz. Naopak svojim životným výkonom 742,5 kg (280+185+277,5) sa práve tu rozlúčil s trojbojom Marek Polčic. Do Bánoviec na tlaky šli naši najlepší. Lenka Neshodová strieborná a vo svojej premiére v kategórii do 90 kg tiež strieborný Tomáš Malinovský s obrovským zlepšením na 185 kg.

V máji opäť dvojdňovka v Častej. Majstrovstvá SR dorastu, juniorov, žien a masters. Po všetkých stránkach vyčerpávajúca akcia, no plná krásnych výkonov a medailí. Opäť zvládame 20 našich pretekárov a opäť excelujú všetci, najmä Miro Polčic, Ondro Novomeský a Tomáš Malinovský svojim prvým titulom v kategórii do 90 kg s trojbojom 682,5 kg (265+185+232,5). Tento výkon ho vyšvihol, rovnako ako svoj výkon Ondra, až do slovenskej reprezentácie. Medzi ženami sa poľahky nominovala na svetové súťaže Janka Sedláčková. Rovnako ako Marek Polčic ohlásila svoju poslednú súťaž v trojboji Lenka Neshodová, ktorá predviedla životnú formu 375 kg (170+80+125). Naopak o tituly začali poprvý krát bojovať Lucia Dobšovičová (sestra Miloša) a budúca hviezda Eva Ješková. Darilo sa aj Tiborovi, ktorý s prehľadom obhájil svoj titul v kategórii masters. Opäť sme po súťaži padli „mŕtvi“, ale oplatilo sa…

Jún bol v znamení ďalekých ciest. Tá prvá bola do 2300 km vzdialeného francúzskeho Cahorsu na Majstrovstvá sveta žien v silovom trojboji. Janka sa už vekom dostala do ženskej seniorskej kategórie a toto bol jej krst vo veľmi ťažkej konkurencii svetových siláčok. Nakonci bojov z toho bolo krásne ôsme miesto a supervýlet po Francúzsku v spoločnosti vždy dobre naladeného štátneho trénera Mira Patra.

O dva týždne sme sa vybrali na náročnú cestu do Bulharska. Po troch rokoch opäť v Sofii. Tento raz Európsky šampionát juniorov. V aute spolu s Radom Hudekom vezieme dvoch mladých talentovaných reprezentantov Ondra a Tomáša a v Sofii nám vypovedajú službu svetlá na aute. Vďaka výnimočnému zraku Rada a šťastiu však všetko zvládame. Ondro pri svojej premiére v repre láme narodné rekordy a je z toho výborné šieste miesto. Tomáš tiež tvrdo bojuje a je siedmy v trojboji. Vo svojej kráľovskej discipíne tlak na lavičke, ale vybojuje tretie miesto, čo je v takej silnej konkurencii veľká vec. Po skončení šampionátu sa k nám pripojí ďalšie auto s posádkou Juro Krátky, Dušan Černák a Marek Polčic. Máme namierené oddýchnuť si pri mori. Nejdeme na „blink“ ako pred tromi rokmi, ale máme namierené na krásny grécky ostrov Thassos. Pred rokom tu boli naši dubovský chalani na dovolenke cez cestovku pani Marcely Stavropoulou a tak sme šli na už pripravené miesto. Našli sme tu krásny kus zeme priamo pri mori s výbornými ľudmi, ktorí sa o nás dokážu dokonale postarať. Bolo jasné, že sa sem musíme ešte vrátiť. Naozaj superoddych pred jesennou časťou sezóny. Navyše Marcela sa s nami tak zblížila, že sme dodnes ako rodina. Je dokonca čestnou členkou nášho klubu a navštevuje našu posilku, keď príde občas domov do svojej rodnej Ostravy.

Na jeseň testujeme ďalších perspektívnych borcov v Prvej lige západ. Šancu dostanú Lucia Dobšovičová, Eva Ješková, Tomáš Drozda, Peter Kanis a ďalší mladí a tiež opäť v tréningu Miloš Dobšovič. Po dvoch kolách v Hurbanove je z toho výborné tretie miesto. Na rade je Extraliga. V prvom kole bojujeme s Tomášom, Štefanom, Dušanom a Milanom Ondrejkovičom opäť po roku v Bardejove. Chlapci sa prekonávajú a berieme pohodlné tretie miesto. Druhé kolo je u nás doma v Častej. Bohužiaľ Tomáš nezapisuje tlak a v takej veľkej konkurencii je to veľká strata bodov. Stratu sme nedobehli ani v treťom kole v Senici a je z toho nepopulárna „zemiaková“ medaila.

Sezónu 2004 končíme v novembri opäť v Trenčíne na Majstrovstvách Európy, kde náš zväz hostí najlepšie európske trojbojárky. Ideme opäť celá výprava aj s vybavením na celý týždeň pracovať pre šampionát. Nemá kto ale obsluhovať signalizačnú tabuľu, dôležitú to súčasť šampionátu. Z partie mladích budúcich pretekárov čo došli trénovať pred letom vyberáme jedného, ktorý napriek svojej štíhlej šľachovitej postave dokazuje svojou húževnatosťou a tvrdohlavosťou, že je obrovský talent. Ale je to tiež velký nezbedník, ktorý je pri všetkom čo sa v Dubovej zlé vyvedie. Počúva Rytmusa a nemôže byť bez dozoru, lebo stále niečo kuje… Napriek tomu je v Trenčíne neúnavný a spoľahlivý pomocník. Keď vidí ako Janka dáva svoj životný výkon v nových národných rekordoch 492,5 kg (187,5+95+210), je rozhodnuté. Samo Tomašovič chce byť trojbojárom a my takto získavame ďalšieho pre náš klub do budúcnosti zásadného člena…

15. časť:

Vo februári 2005 mi na zasadnutí Výkonného výboru zväzu bolo povedané, že zväz nemá peniaze a s plánovanou medzinárodnou súťažou Dunajský pohár si mám ako šéf trojboja poradiť sám. Bol to šibeničný termín, na všeko som mal iba mesiac. Z počiatočného zúfalstva ma vytiahol náš priateľ operný maestro Vladimír Kubovčík, ktorý pomohol už viackrát, a to aj s Majstrovstvami sveta v Trenčíne. Vlado, sólista SND a operný svetobežník vybavil miesto na hradnom vŕšku v Bratislave a my sme mohli naplno rozbehnúť organizáciu podujatia. Súťaž prebehla bez závad, naše dve ženy Lucia Dobšovičová a Janka Sedláčková pomohli získať prvé miesto v súťaži národov. Janka dokonca pridala rekord pohára v drepe. Muži v súťaži národov skončili druhí a jednotlivé striebra mali aj členovia nášho družstva, Dušan Černák a Tomáš Malinovský. Súťaž sme slávnostne vyhodnotili v hotely MZV veľým banketom a koncertom maestra Kubovčíka a jeho cimbalovkou zo SĽUK-u. Úsmevne spomínam ako pri záverečnom upratovaní Vlado v montérkach upratoval s nami. Naši najmladší pomocníci a športové nádeje, ktorí pomáhali, netušiac kto to je, sa ma pýtali, prečo má ten ujo školník taký čudný hlas. Jeho silný hlboký a prenikavý bas sa totiž rozliehal po celej budove.

Na Majstrovstvá SR mužov sme do Senice odchádzali len s trojicou pretekárov. Oddych si berú Štefan Jakubčík, Milan Ondeejkovič a Miloš Dobšovič. Tibor Sallai bojuje o nomináciu na ME masters a výborným výkonom 737,5 kg získava striebro. Striebro vybojuje aj Dušan Černák a prekonáva po prvý raz v drepe 302,5 kg.

Je tu máj a v poradí tretí rok po sebe organizujeme dvojdňový maratón štyroch šampionátov. Ozaj početná konkurencia je najmä medzi dorastencami. Táto veková kategória sa skutočne chytila. Objavila sa celá rada talentovaných pretekárov ako Palo Vrábel, Jakub Vandák či rekordný Peter Herchel. Svoju prvú súťaž ide Samo Tomašovič a je z toho zatiaľ štvté miesto za trojboj 442,5 kg (160+95+187,5) v kategórii do 82,5 kg. Na tretí pokus konečne zaboduje dríč Janko Schwarz a je z toho striebro v kategórii do 67,5 kg za trojboj 478,5 kg (180+87,5+211), ale aj národný rekord v ťahu a druhá priečka v absolútnom hodnotení bez hmotnostných kategórií. Medzi juniormi sa titulom blysnú nováčikovia Marek Šafarik a Jaro Liegler. Ondro je strieborný s výborným výkonom 510 kg. Medzi ženami má zlato Lucia Dobšovičová a Eva Ješková strieborná do 67,5 kg s výborným výkonom 285 kg (115+59+120). Súťaž sa však nesie v duchu rozlúčky Janky Sedláčkovej s trojbojom. Ťahá svoju desiatu sezónu v poradí a už sa rozhodla v pokoji doštudovať vysokú školu a založiť si rodinu. Sezónu však pre reprezentačné povinnosti dokončí.

Výkony všetkých našich pretekárov sú výborné, ale zahraničné súťaže tento rok nad naše sily ďaleko.

V júni ideme do Bánoviec na Majstrovstvá SR v tlaku. Okrem výbornej Ješkovej tu po prvý krát preteká v kategórii telesne postihnutých športovcov, veľký talent Milka Sládková. Milka u nás trénuje dva roky po boku našej hlásateľky Ľubici Bošmanskej. Po kratkom prehováraní na súťažnú kariéru napokon z Bánoviec odchádza s titulom a národným rekordom 80 kg. Po tomto úspechu nás zakrátko reprezentuje na medzinarodnej pohárovke v Poľsku, odkiaľ si odnáša šieste miesto. Začiatkom leta skúša svoju formu na ME aj Tibor Sallai a vybojuje výborné štvrté miesto. Je to opäť v Trenčíne a je pri tom aj náš tím. Nasledujú letné pohárovky v mŕtvom ťahu, kde testujeme našich dorastencov. Prvé zlato pre Janka a striebro pre Sama. Obaja prekonajú bájnu 200 kg hranicu.

Po obrovskom úspechu súťaže dorastencov presadzujem ďalšiu a to jesennú súťaž pre túto vekovú kategóriu. Obnovujeme našu jesennú Grand Prix, ktorá podporovala kategóriu žien. Teraz môžem povedať, že za tie roky vďaka tejto súťaži v Častej vyrástla celá súčasná reprezentácia SR. Popri hlavnej súťaži bežala aj súťaž detí v tlaku na lavičke pod vedením Tibora Sallaia. Nie je náhoda, že niektorí z týchto malých tlakárov sa stali neskôr naši úspešní trojbojári. Po tejto súťaži sme mohli konečne vyhlásiť, že sme sa stali po ženách slovenskou veľmocou aj v dorasteneckej kategórii. Prvou absolútnou víťazkou sa stala Eva a druhým medzi chlapcami Janko. Druhý v kategórii do 82,5 kg skončil po veľkom zlepšení Samo, a treba dodať, že to bolo posledný krát čo ho na Slovensku niekto porazil.

Jesenná Prvá liga opäť v znamení mladej generácie. Hlavne vďaka supervýkonu Ondra 537,5 kg (220+117,5+200) vybojuje družstvo Drozda, Kanis a Kočiš striebro.

Je tu Extraliga a naše družstvo v zložení Jakubčík, Malinovský, Ondrejkovič a Sallai je výborne pripravené. Tento raz nás ale postihne ešte väčšia smola ako minulý rok. Po výborných drepoch sa Štefan zranil na tlakoch a končí s prsným svalom v nemocnici. Druhé kolo je v Hurbanove. Štefana dôstojne nahradil Dušan Černák. Tomáš zatlačil po prvý krát supervýkon 202,5 kg. Milan potiahol 280 kg a Dušan drepol famóznych 320 kg. Tibor predviedol vyrovnaný výkon a bolo z toho tretie miesto za druhé kolo. Stratu z prvého kola sme stiahli iba na konečné šieste miesto. Koncom novembra odchádzame na juh Maďarska. Sú tam ME žien a Janka sa definitívne lúči s trojbojom. Ešte to urobí trochu dramatické, keď na poslednú chvíľu upravuje telesnú hmotnosť na potrebných max. 75 kg. Jankina rozlúčka skončila výborným výkonom 490 kg (182,5+97,5+210), národným rekordom v ťahu a kvalitným štvrtým miestom.

Rok 2005 preveril našu schopnosť improvizovať a hľadať zdroje na neplánované akcie. Ďalší rok budeme musieť nielen tvrdo trénovať, ale ešte viac zháňať peniaze, lebo výkonnosť našej mládeže už znesie medzinárodnú konfrontáciu…

 

16. časť:

Silový trojboj je aj o trpezlivosti. Výkonnosť pri správnom nasadení stúpa pozvoľne. Zároveň, ale musíte držať tempo aj so súpermi a tí nemusia vždy hrať fér hru. Stať sa úspešným trojbojárom nie je ľahké. Dôležitá je aj regenerácia a tá súvisí so správnou výživou. Dlho sme sa snažili zohnať sponzora z radov výrobcov doplnkov výživy. Konečne až v roku 2006 sme boli úspešní. Oslovili sme domácu firmu Kompava a pani riaditeľka Želmíra Komorechová nám vyšla v ústrety. Som rád, že za tie roky plodnej spolupráce sme mohli rozdať na našich súťažiach veľké množstvo doplnkov výživy.

Začiatkom apríla vyrážame na výpravu do Prešova. Čakajú nás Majstrovstvá SR mužov a žien. Družstvo žien musíme vystavať postupne nové, lebo naše šampiónky sa už venujú materským povinnostiam. V Prešove štartuje teda len dorastenka Eva Ješková, ktorá za tri národné rekordy vybojuje bronz a to hlavné je, že aj nomináciu na Majstrovstvá sveta dorasteniek. Svoju premiéru absolvuje Tomáš Malinovský, ktorý tiež bojuje o nomináciu, ale na ME mužov. Tomáš nezhodí do svojej kategórie do 82,5 kg a v kategórii do 90 kg obsadzuje štvrté miesto. No výkon je výborný a prekonáva 300 kg v drepe. Ďalším debutantom je v kategórii do 100 kg Milan Ondrejkovič. Milan zabojuje a je strieborný rovnako ako Dušan Černák v kategórii do 125 kg. Po výborných výkonoch absolvujeme oddychovú cestu po našom krásnom Slovensku.

Koncom apríla opäť doma a opäť dvojdňovka plná skvelých výkonov našej mládeže. Prvý deň dorastenci bojujú nielen o tituly, ale aj o nomináciu na Majstrovstvá sveta. Titul berie nováčik Jakub Kuchár (synovec Martiny Sladekovej), Peter Herchel so štyrmi národnými rekordmi a udalosťou je aj prvý titul Jana Schwarza, ktorý prerazil do slovenskej špičky výkonom 560 kg (225+105+230) v kategórii do 75 kg. Svoj prvý titul po veľkom zlepšení vybojuje aj Samo Tomašovič a v kategórii do 90 kg víťazí trojbojom 595 kg (220+137,7+237,5). Jano aj Samo si takto zaručili účasť na Majstrovstvách sveta. Spomedzi dorastencov zaujal aj výkon a striebro útleho ale bojovného hudobníka Petra Moravčíka v kategórii do 60 kg. Bol to výkon 335 kg, ale zároveň sa pre Petra započala úspešná púť pretekára, organizátora, maséra, ale najmä erudovaného kauča, bez ktorého si neviem predstaviť ani jednu našu súťaž. Nomináciu na Majstrovstvá Európy mali juniori a masters muži. Tu zabojovali Ondro Novomeský s titulom za 550 kg (220+130+200) a Tibor Sallai s národným rekordom 290 kg v mŕtvom ťahu.

Do českého Prostějova idem s Tomášom na Majstrovstvá Európy len so štatnym trénerom Palom Müllerom. O týždeň ideme so Samom opäť do Prostějova zase s Tiborom na Majstrovstvá Európy. Je to Tiborova životná súťaž. Berie bronz za trojboj a drep, a za mŕtvy ťah 287,5 kg dokonca zlato.

Majstrovstvá Európy juniorov sú v Bratislave. Celý servis máme na starosti my. Zvládame to zľahka aj s mladým tímom a najmä zvukár Moravčík je veľmi chválený. Darí sa aj nášmu jedinému pretekárovi Ondrovi. Po bojovnom výkon obsadzuje skvelé šieste miesto v kategórii do 67,5 kg.

Tento rok obsadzujeme vo väčšom počte Majstrovstvá SR v tlaku. Strieborné medzi ženami sú Eva Ješková a nováčik Lenka Lukačovičová. Zlato a národný rekord 90 kg pridá v karegórii telesne postihnutých športovcov Milka Sládková. Bronz berie Dušan a svoj prvý titul v kategórii do 82,5 kg s výkonom 192,5 kg Tomáš. Potešil nás aj výkon nášho bývalého šampióna Mareka Polčica, ktorý oprášil činky a svoju zbierku obohatil o ďalšie striebro.

Letné pohárovky v mŕtvom ťahu ukázali neporaziteľnosť Jána Schwarza a k súťaži si odskočila aj Janka Sedláčková, ktorá po troch týždňoch tréningu deklasovala súperky so 180 kg.

Začína sa školský rok a naše mladé nádeje Eva, Jano a Samo nejdú do školy, ale cestujú do Sofie. Rado Hudek prišiel z Anglicka a vyskúšame jeho 8-miestne auto. Cestuje s nami aj Braňo Kukumberg, šikovný opravár elektroniky a zároveň fotograf a kameraman. Majstrovstvá sveta boli náročné. Súťažilo sa do noci a rozhodovanie bolo rozpačité. Eva vybojovala v kategórii do 67,5 kg super bronz v trojboji, drepe a dokonca striebro v tlaku a v ťahu. Jano obsadil deviate miesto a Samo piate. Oboch rozhodci z USA vážne poškodili. Samo mohol mať medailu v drepe aj v trojboji. Bola z toho napokon naša historicky prvá bronzová za ťah 237,5 kg. Po únavnom šampionáte sa po piatich dňoch pridáva ďaľšia časť výpravy zložená z našich najlepších pretekárov a vyrážame na juh, na grécky ostrov Thassos. Bolo to pamätné sústredenie plné oddychu, ale aj tréningu na jesennú časť sezóny.

Desať dní po príchode domov našich dorastencov čakala Grand Prix v trojboji. Tu svoj krst absolvuje ďalšia naša úspešná pretekárka Simona Vráblová. Štartovala v kategórii do 56 kg a vybojovala striebro za výkon 182,5 kg (60+35+92,5). Celkové tretie miesto medzi dievčatami vzala Eva a absolútny víťaz chlapcov bol Samo. Smolu mal Jano, keď vypadol na mŕtvom ťahu.

Október patril opäť ligám. V prvej lige západ bojovali Peko, Drozda, Šesták a Schwarz. Jano si chcel odčiniť neúspech na GP a zvládol krásny výkon, ktorý ozdobil rekordom v mŕtvom ťahu. Výrazne takto pomohol družstvu k zisku bronzu.

Prichádza Extraliga, kde nás už dva roky po sebe sprevádza smola. V prvom kole vidíme veľké zlepšenie násho kvarteta Sallai, Malinovský, Ondrejkovič a Černák. Dušan ako prvý z nášho klubu pokorí v trojboji 800 kg. Je z toho tretie miesto a nádej udržať ho v druhom kole. V druhom kole sa dokonca ešte zlepšujeme. Tomáš dáva osobák 745 kg, Tibor rekord v ťahu 290 kg, darí sa aj Milanovi. Trochu nás natiahne Dušan, keď po drepe 335 kg dáva tlak 210 kg až na tretí pokus. Po tomto tlaku si vyslúži odo mňa za nervy riadnu po krku. Celkovo však dáva 822,5 kg a oslavujeme nečakané prvé miesto za druhé kolo a celkové druhé miesto v Extralige 2006.

Na jeseň kupujeme dánske stojany od zväzu, ktoré zostali po ME v Bratislave a chystajú sa voľby do orgánov SAKFST. Po druhý krát ma volia za viceprezidenta a náš klub je v rebríčku úspešnosti klubov po prvýkrát prvý. No a to je veľký záväzok do ďalšej sezóny…

 

17. časť:

Aj keď sa náš klub orientuje hlavne na silový trojboj, jeho významnou súčasťou sú kondiční cvičenci. Tvoria väčšinu členskej základne a významne takto prispievajú na prevádzkové účely. V roku 2007 nám už posilňovňa začala byť opäť tesná a tak kolaps strechy nad staršou časťou urýchlil ďalšiu prestavbu. Výmenou starých zhnitých borovicových trámov a úpravou uhlu strechy vzniklo poschodie, akási galéria, kde sme umiestnili hlavne stacionárne bicykle. Vznikli tak lepšie podmienky pre kondičných cvičencov.

Práce s ľuďmi bolo veľa a keď som si pred desiatimi rokmi uvedomil, že nič okrem športu nestíham, teraz to už bol zabehnutý fakt.

Je marec, Štefan Jakubčík sa zotavil zo zranenia z roku 2005 a dostal chuť pokračovať. Po rokoch sme teda opäť šli na Oblastné Majstrovstvá nominovať sa na M-SR mužov. O dva týždne cestujeme na už tradičný Dunajský pohár, tentokrát do Rakúska. Výborný výkon podáva Tomáš Malinovský a je zlatý v kategórii do 90 kg. Zlato vybojuje Eva Ješková a striebro Simona Vráblová. O dva týždne cestuje veľká výprava do Bardejova na Majstrovstvá SR mužov a žien. Eva dáva dva národné rekordy a s výkonom 350 kg (145+80+130) vybojuje svoj prvý ženský titul a nomináciu na Majstrovstvá sveta dorasteniek. Ďalší titul pridá Dušan Černak, striebro Simona a bronz Tomáš a Martin Peko v kategórii nad 125 kg. Štefan súťaži v kategórii do 82,5 kg a v silnej konkurencii sa mu ujde štvrté miesto. O dva týždne bojujeme opäť doma na dvojdňovom šampionáte dorastu, juniorov a masters. V početnom poli dorastencov vyniká Samo Tomašovič. Pribral do kategórie do 100 kg a národné rekordy prevyšuje už na základných pokusoch. Ako prvý dorastenec si nakladá 300 kg na drep! Stáva sa s veľkým náskokom nielen víťaz kategórie výkonom 725 kg, ale aj absolútny víťaz súťaže a vybojuje si zároveň aj nomináciu na Majstrovstvá sveta. Výborný výkon a titul vybojuje aj Peter Moravčík a tiež je v nominácii na svet. Tituly medzi juniormi získajú Braňo Galád a Miro Polčic. Jano Schwarz má premiéru medzi juniormi a je z toho striebro. V kategórii masters pridá striebro aj Tibor Sallai.

Vo svete sa rozbehli dorastenecké a juniorské šampionáty v tlaku a tak presadzujem aj domáci šampionát v týchto vekových kategóriách. Máj teda patril tlakárom. Najprv tlačili dospelí v Bánovciach. Tešili sme sa z návratu Lenky, ale už nie Neshodovej, ale už Krátkej. Lenka sa vydala za nášho významného člena Jura Krátkeho. Bola to naša druhá trojbojárska svadba. Titul získali obe Lenky, Krátka aj Lukačovičová. Tomáš Malinovský bral striebro a radosť nám urobilo našu už trio telesne postihnutých športovcov. Zlato brala Milka Sládková a Vlado Habo a bronz Jozef Benč. Prvé Majstrovstvá SR dorastencov a juniorov sa konali v Zlatníkoch. Vybrali sme sa na medailové ťaženie s pätnástimi pretekármi. Najvýraznejšou osobnosťou šampionátu bol opäť Samo. Súťažil v kategórii do 110 kg a zvládol národný rekord 190 kg, ktorým sa stal suverénnym absolútnym víťazom. K tomu úspechu pribudlo ďalších trinásť medailí a päť titulov.

Na júnových pohárovkách v mŕtvom ťahu excelujú Simona, Eva a Milan Ondrejkovič po prvý krát prekonáva hranicu 300 kg. Nasleduje spomínaná letná prestavba. Mám skúsených remeselníkov ako Rado Hudek, Dušan Černák, Štefan Jakubčík či Miro Polčic a zdatných dorasteneckých makačov. Práca je komplikovaná, ale ubieha rýchlo. Dorastenci sa pripravujú na Majstrovstva sveta ale prišla veľká smola. Samo si v tréningu zraní medzirebrové svaly a prichádza o možnosť bojovať o titul majstra sveta. Taká bola totiž jeho výkonnosť. Do Francúzska vyrážame opäť autom s Radom Hudekom. So zvyškom reprezentácie sa spájame až vo francúzskom La Garde. Je tu veľká konkurencia a napriek veľkému zlepšeniu Peter obsadzuje 10. miesto za výkon 452,5 kg (170+97,5+185). Eva je štvrtá v trojboji a vybojuje doslova krvou bronz za 145 kg. Pri treťom rozhodujúcom pokuse sa jej pošmykne noha a činka jej celou váhou padá na nohu. Nasledoval prevoz do nemocnice a líhame si až o piatej ráno. Len čo trochu zadriemem, píše mi Juro sms-ku, že zomrel operný génius Pavarotti. Vyrážame teda smer Taliansko. Najprv si oddýchneme na plážach mesta Pissa a potom nasleduje naša rozlúčka s Maestrom v jeho rodnej Modene.

O dva týždne už opäť bojujeme na domácej pôde na Grand Prix v Častej. Výborné výkony podáva nezničiteľná Eva, ktorej sa zázračne vyhojil silno narazený nárt, ale aj Simona, Peter a Dano Zubaj a Martin Kaštýl. O dva týždne opäť tlaky a tentokrát v Poľsku, kde Milka na pohárovke získa striebro za národný rekord 97,5 kg. O týždeň bojuje naše mladé družstvo v Bratislave v Prvej lige Západ. Družstvo v zložení Moravčík, Kaštýl, Šafarik a Šesták vybojuje krásne striebro. O dva týždne sme v Betliari na Extralige. Družstvo Malinovský, Černák a Jakubčík doplnil junior Jano Schwarz. Veľké zlepšenie Janke pomohlo k zisku bronzu. V druhom kole sme bojovali v Žarnovici. Tentokrát bojovali zase Malinovský, Jakubčík, Schwarz a Ondrejkovič. Po tuhých bojoch v stiesnených priestoroch kultúrneho domu vybojujeme bronz a celkové tretie miesto. Sezónu zakončíme o dva týždne už v decembri v Bánovciach na Vianočnej cene, kde unavený Tomáš Malinovský podporí družstvo SR a pomáha vybojovať striebro pre Slovensko.

So začínajúcou zimou prichádzajú ďalší členovia, väčšinou kondičkári. Majú svoj nový priestor 3×8 m. Je ozaj vyťažený a nám sa finančne ľahšie dýcha, lebo ďalšia sezóna je už za dverami…

 

18. časť:

Rok 2008 bol v znamení rekordných výprav čo do počtu pretekárov na šestnástich súťažiach a ziskom  medailí. Dohodol som s českou stranou spoluprácu v mládežníckych kategóriách. Naši dorastenci a juniori si tak mohli zmerať sily s českými rovesníkmi. Záujem najmä tejto vekovej kategórie bol v našom klube enormný. To si vyžadovalo nilelen enormné tréningové nasadenie, ale aj zložitű logistiku pri presunoch na súťaže a tiež tím kvalitných kaučov.

Hneď v januári zahviezdila Milka Sládková titulom na otvorených Majstrovstvách Grécka v tlaku. Skutočný maratón súťaží začína až v apríli. Početná výprava mieri na Majstrovstvá SR mužov,žien a masters do Senice. Zlato vybojuje Lucia Dobšovičová a Eva Ješková,ktorá zároveň potvrdí nomináciu na ME junioriek. Bronz pridáva Simona Vráblová a striebro Eva Lukačovičová, ktorá sa po prestávke vrátila k trojboju. K trojboju sa vracia aj Ondro Novomeský po zranení kolena. Je z toho striebro a výkonnostný rast. V kategórii do 90 kg príde k súboju Štefana Jakubčíka a Tomáša Malinovského. Štefan je v životnej forme a výkonom 760kg ( 300+180+280) poráža Tomáša o 7,5kg. Výborný výkon podáva aj ďalší navrátilec Miloš Dobšovič. Miloš sa veľmi zlepšil a s výkonom 780kg ( 330+180+270) vybojuje striebro. Povinné zlato obhájil bezkonkurenčný Dušan Černák.

Začiatok mája patril domácemu šampionátu dorastencov a juniorov. Konečne jednodňová súťaž,ale počtom našich súťažiacich masaker. Trinásť medailí,z toho osem titulov. Z dorastencov sa ukazovali ako najväčšie talenty Adam Havarik a po celý tento rok neporaziteľný Marek Crman. Medzi juniormi zažiaril Ondro Novomeský,Martin Kaštýl a o titul ťažko bojoval Jano Schwarz. Ten si po drepoch zranil chrbát a tak hrdinsky bojuje a v ťahu si nakladá 200kg. Zdoláva ich a zaslúžene, i keď v bolestiach vyhráva. Ďalšia megavýprava cestuje na šampionát dorastencov a juniorov do Zlatníkov. Padali zlaté medaile a opäť skvelé výkony najmä Adama, Mareka, titul pre výborného Ondra a začínajúceho Rada Nováka v kategórii do 60 kg.

Začiatkom júna si odskočíme s Marekom Fleischhackerom na kulturistický šampionát ako kedysi so Štefanom.

Veľkú výpravu posielame aj na Majstrovstvá SR do Bánoviec. Z plejády medailových umiestnení vyniknú zlaté medailistky Eva Ješková s tlakom 90 kg a Lenka Krátka, ktorá v kategórii do 75 kg zdoláva rovných 100 kg. Naši muži Ondro, Tomáš, Dušan a Miloš sú v početnej konkurencii tlakárov všetci bronzoví. Titul opäť obháji medzi telesne postinutými Milka a darí sa Vladovi Habovi. Krátko po tlakoch vyráža Eva Ješková na Majstrovstvá Európy na Ukrajinu. Po bojovnom výkone v tvrdej konkurencii vybojuje 5. miesto v trojboji a obrovský úspech, zlatú medailu dosiahne v tlaku za národný rekord 95 kg. Koncom júna vyráža obrovská výprava na pohárovku v mŕtvom ťahu do Svätoplukova. Vyhrávame čo sa dá, ale odohrá sa tu jedna ďalšia veľká premiéra. Je to debut borca, ktorý už v detstve bral tituly ako lyžiar a neskôr ako hádzanár. Bohužiaľ množstvo zranení a následne zložité operácie mu predčasne ukončili úspešnú kariéru hádzanára. Po operáciách sme doslova po nociach rehabilitovali pozošívané ramená a neskôr aj kolená. Napriek tomu, že sila rástla, nechcel som s ním riskovať trojboj. Až som sa dal ukecať na mŕtvy ťah. Prvý súťažný výkon Tomáša Haršányho bol teda mŕtvy ťah 272,5 kg a siedme miesto medzi mužmi na wilks.

Zväz zakúpil niekoľko sád činiek Eleiko a my sme si mohli jednu odkúpiť. Konečne sme mali ozajstnú olympijskú činku s parametrami IPF.

Prišlo leto a s našimi najlepšími odchádzame na sústredenie na Thassos. Opäť to má veľký úspech a stane sa z toho krásna tradícia.

S jeseňou prichádza naša Grand Prix. Tentokrát už je medzinárodná a naša mládež si môže zmerať sily s Čechmi, Maďarmi a Rakúšanmi. Opäť exceluje Marek Crman s výkonom 630 kg (230+160+240) a tiež Palo Vrábel a Adam Havarik. V kategórii do 56 kg sa predstaví ďalší veľký borec so šiltovkou rapera. Dáva 270 kg v trojboji (105+65+100) a je z toho striebro. Následne tlakárske pohárovky sú v znamení zlatých medaili Mareka, Milky a najmä Evy, ktorá zlepší národný rekord na 97,5 kg. Milka a Vlado opäť cestujú pre úspech do Poľska.

A je tu prvé kolo očakávanej extraligy. Sme v Bratislave a naši borci Dušan, Štefan, Tomáš a Milan ako prvé družstvo v histórii všetci prekonajú v drepe hranicu 300 kg. V tomto kole vyhrávame my. Druhé kolo opäť v Bardejove, kde sú úspešnejší naši súperi a víťazstvo v kole ako aj celkové, opäť zostáva tesne v Bardejove. Tento veľký súboj využije po dlhých rokoch úspechov Štefan na rozlúčku s trojbojom. Medzi kolami Extraligy bojuje naše „béčko“ v Prvej lige. Družstvo v zložení Schwarz, Kaštýl a Šesták v Nemšovej výrazne vyhráva a vyhrávajú aj súťaž jednotlivcov v poradí po sebe prvý Schwarz, Šesták a Kaštýl. Pre neúčasť rozhodcu, ja rozhodujem a Peter Moravčík a Samo Tomašovič zvládajú maturitu v kaučovaní. Keďže pre zranenie tento rok mohli len kaučovať, nebol to pre týchto šikovných chalanov až taký problém a robia to dodnes.

Posledný novembrový víkend vyrážame s Radom Hudekom do českého Třebíča. Vezieme našich najlepších dorastencov a juniorov na medzinárodný pohár. Dorastencov doslova po krásnom súboji rozdrvý Marek a supervýkon podávajú zlatý Adam a Martin Kaštýl. Jano Schwarz víťazí medzi juniormi a celkovo je tretí. Výborná bilancia v Čechách. V polovici decembra už končíme náročnú sezónu v Bánovciach. Dušan dáva ako člen družstva SR 850 kg (350+230+270) a Tomáš Malinovský 780 kg (310+212,5+257,5) a obaja pomáhajú vybojovať striebro. Na záverečnom bankete je Eva vyhlásená medzi najúspešnejšími športovcami zväzu a náš klub je opäť prvý…

19. časť:

Keď sme v prvých rokoch nášho pôsobenia v silovom trojboji pomerne zakrátko dosiahli hegemóniu v kategórii žien a od roku 2004 sme už kraľovali aj v dorasteneckej kategórii, tak táto sezóna 2009 potvrdila, že sme veľmoc aj medzi juniormi.

Začiatkom roka sme venovali úsiliu získať pre naše početné pole pretekárov nové klubové tričká a teplákové súpravy. To sa podarilo a tak som ľahko mohol spoznať našich na súťažiach v žltom tričku a modrej súprave. Nové oblečenie sme odpremiérovali už v marci na Dunajskom pohári v Trenčíne. Tam sme zabezpečovali kompletný chod súťaže. V družstve SR žien sa blysli dve naše Evy, Ješková a Lukačovičová, ktoré bronzom a zlatom prispeli k víťazstvu našich žien. Družstvo SR mužov posilnili naši najlepší borci v plnej sile, Tomáš Malinovský a Dušan Černák. Obaja zlatými medailami vyniesli družstvo mužov na striebornú priečku.

Krátko nato cestujeme do Bardejova na Majstrovstvá SR mužov a žien. Okrem strieborného Tomáša a opäť zlatého Dušana sa medailovo presadí Jožo Šesták a brozový Milan Ondrejkovič pokorí po prvý raz v trojboji osemstovku. Nasleduje očakávaný šampionát dorastencov a juniorov doma v Častej. Tešili sme sa na talentovaných dorastencov ako Erik Setnický, Adam Havarik, Tomáš Kopčík, Juraj Zmeko a ďalších. No hviezdiť mali najmä naši juniori. Kategóriu do 67,5 kg vyhral Rado Novák. V kategórii do 75 kg rozdrvil súperov Ondro Novomeský s výkonom medzinárodnej úrovne 640 kg (250+160+230). Rovnako suverénne zvíťazil v kategórii do 82,5 kg Jano Schwarz, tiež z reprevýkonom 650 kg (270+130+250). Národné rekordy sa prepisovali v kategórii do 90 kg. Samo Tomašovič sa po zranení v roku 2007 začal venovať bojovým športom, ale po zákroku staršieho kolegu nášho lekára Riša Schustera mohol opäť zakúsiť veľké činky. Po štyroch mesiacoch tvrdého tréningu a o 15 kg ľahší ako na svojej poslednej súťaži prepísal 15-ročné rekordy majstra sveta Jána Germánusa. Jeho výkon 750 kg (300+170+280) ho hneď nominoval na Majstrovstvá sveta do Brazílie. Bohužiaľ toto nebola Samova ambícia a opäť sa vracia k bojovým športom. Kategóriu do 100 kg vyhral ďalší náš výborný borec Martin Kaštýl za 705 kg (290+165+250). Striebro bral až v kategórii do 110 kg Marek Crman a bronz v kategórii do 90 kg Peter Moravčík. V absolútnom hodnotení vyzeralo poradie od prvého miesta dole takto: Samo, Ondro, Jano a Martin. To hovorilo za všetko.

O dva týždne sa pustili do bojov naši tlakári. Medzi ženami v Bánovciach strieborná Simona Vráblová a zlatá v národnom rekorde 95 kg Eva Ješková v kategórii do 75 kg. Výborný Milan 202,5 kg, Tomáš 215 kg, Ondro 160 kg a hlavne Dušan a jeho 240 kg dokazujú kvalitu našich tlakárov. Darí sa aj našej tlakárskej mládeži v Zlatníkoch. Spŕška medailí a veľký úspech. Eva opäť rekord 100 kg, výborný Nemček, Setnický, Havarik, Vráblová, Polčic a ďalší. Medzi juniormi najlepší výkon Ondra vynesie na Majstrovstvá sveta do Plzne spolu s Evou, Simonou, Adamom a Erikom.

V Plzni sa stretla svetová tlakárska špička. Presadiť sa nebolo ľahké. Najprv zabojujú dorastenci Erik a Adam a obaja sú na výbornej piatej priečke. Nasleduje Simona a obrovský úspech za 60 kg v kategórii do 56 kg v podobe striebra. V juniorskej kategórii do 75 kg vybojuje Ondro skvelé desiate miesto a Eva v tej istej kategórii za 90 kg životný úspech v podobe striebra. Bohužiaľ krátko po tomto úspechu, keď vyhráva ďalšiu domácu pohárovku v tlaku, ohlási nečakane ukončenie športovej kariéry.

Po letnom sústredení v Grécku je Dušan plný síl a máme namierené do Čiech na Majstrovstvá Európy v tlaku. Kategória +125 kg je nabitá borcami, ale Dušan zabojuje a v národnom rekorde 247,5 kg sa rozhodne nestratil a je na deviatej priečke.

Začiatkom septembra naši trojbojári dorastenci excelujú doma na medzinárodnej súťaži Grand Prix Slovakia. Darí sa Adamovi, Erikovi a Petrovi Nemčekovi. V prestávke bojujú školské deti v tlakovej súťaži pod taktovkou Tibora Sallaia, ktorý ukončil svoju dlhú a úspešnú kariéru.

A sú tu jesenné ligy. Naše „béčko“ vyskladáme z Joža Šestáka, juniora Petra Moravčíka a dorastenca Adama Havarika. Ich spoločný výkon je bez konkurencie a obhajujeme v Hurbanove zlato v Prvej národnej lige. Hneď nato si odskočíme na turnaj do Čiech a súťažíme o Pohár starosty města Zbýšov. Adam aj Jano Schwarz sú zlatí a v absolútnom hodnotení v početnej českej konkurencii je Adam druhý medzi dorastencami a Jano vyhráva pohár ako najlepší junior.

Prvé kolo Extraligy je vo Svätoplukove a my musíme nahradiť borcov ako Sallai a Jakubčík. Do prvého kola teda nastupuje k harcovníkom Dušanovi, Tomášovi a Milanovi, Ondro. Do druhého kola v Prešove zase Jano. Je zaujímavé, že ako Ondro, tak aj Jano urobili navlas rovnaký výkon vo wilksových bodoch. Obe kolá boli pre nás strieborné a tak sme s novými juniorskými posilami obhájili striebro v Extralige. Ale už by bolo načase aj vyhrať.

Sezóna 2009 ubehla rýchlo a končíme v Bánovciach na Vianočnej cene. Je úctyhodné, že naši borci udržali výbornú formu až do konca roka a dokázali ešte urobiť osobné rekordy. Dušan 887,5 kg (362,5+242,5+282,5), Tomáš 790 kg (320+220+250) a Milan 825 kg (310+210+305). Obhajujeme prvé miesto v bodovacej súťaži klubov a ja vyberám nové talenty na ďalšiu sezónu…

20. časť:

Začiatkom roka 2010 trénuje Samo Tomašovič spolu s Tomášom Haršánym. Tomáš od svojej súťaži v mŕtvom ťahu v roku 2008 absolvoval po pracovnom úraze operáciu aj druhého kolena. Celkom dobre sa zotavil a Samo ma opäť prehovára, aby mohol Tomáš skúsiť trojboj. Silovo je na tom nadpriemerne, ale nie som tomu naklonený. Samo je ale vytrvalý a tak mu poviem, že keď mu oblečie výstroj a bude všetko ako má u trojbojára byť, tak porozmýšľam. Tomáš teda vyskúšal výstroj a vyzeralo to dobre…zrodila sa ďalšia naša hviezda, v tomto prípade jeden z najsilnejších trojbojárov histórie Slovenska.

Súťaže začali v apríli. Opäť nebolo usporiadateľov a vzali sme teda dvojdňovku, kde odsúťažili všetky vekové kategórie. Pre nás to okrem náročnej organizácie znamenalo aj odkaučovať 29 našich pretekárov! Najprv zasiahli do boja dorastenci. K úspešným borcom ako boli Erik Setnický a Tomáš Kopčík sa pridala invázia silákov z Modry ako Matej Balážik, Mišo Krchnavý či Andrej Rášo. Podobne to bolo aj u juniorov, kde k stáliciam Adamovi Havarikovi, Petrovi Moravčíkovi či Janovi Schwarzovi pribudli Jaro a Mišo Galášovci, Peter Zachar a do trojboja vstupuje aj náš dnešný sekretár Dominik Dugovič. Naši dorastenci opäť vynikali a juniorov v absolútnom poradí vyhral Jano Schwarz. S prehľadom zvíťazil s výkonom 682,5 kg (280+145+262,5). Medzi ženami hviezdila Simona Vráblová a opäť vo forme Eva Lukačovicová, ktorá v kategórii do 56 kg utvorila osobák 302,5 kg (122,5+50+130). Svojim výkonom potešila aj začínajúca Lenka Trebichalská. Očakávaná kategória mužov priniesla kvalitné výsledky. V kategórii do 60 kg bronzom potešil nováčik Mišo Osuský. Do 67,5 kg vyhral Rado Novák. Svoju premiéru medzi mužmi ziskom bronzu oslávil Ondro Novomeský. Striebra vybojovali výborný Šesták a Ondrejkovič. Povinný titul vybojoval v kategórii do 125 kg Dušan Černák a najväčšou našou hviezdou bol v kategórii do 90 kg Tomáš Malinovský. Bola to jeho najlepšia forma a s výkonom 802,5 kg (322,5+225+255 ) konečne vyhral túto ťažkú kategóriu ozaj zaslúžene. Tomáš zároveň skončil ako druhý v absolútnom poradí a dostal sa aj do záujmu STV, ktorá robila reportáž z nášho šampionátu. Všetci čakali na výkon Tomáša Haršányho. Konečne prišla tá chvíľa vyskúšať si trojboj. Tomáš sa predviedol ako veľmi perspektívny silák a s výkonom 780 kg (280+200+300) debutoval ako náš najsilnejší začiatočník. A zrazu sme aj vedeli, že tohtoročná Extraliga bude ozaj zaujímavá. Jeden z debutov mal aj náš najstarší pretekár, ktorý v čase svojej prvej súťaže mal 53 rokov. Je ním Jožko Klátik, ktorý súťaží dodnes.

Začiatom mája sme vyrazili na medailové ťaženie s tlakármi. Opäť skvelé výkoný a záplava titulov a medailí. Seriál tlakárskych šampionátov v Bánovciach a Zlatníkoch končíme na pohárovke v Galante, kde s ďalšími zlatými výkonmi zatlačia Tomáš Haršány a Milan Ondrejkovič rovnako po 220 kg. Nasleduje reprezentácia. Najprv s Dušanom letím do Švédska na ME a o tri týždne s Janom do Nórska na juniorské ME. Hneď po návrate štartuje Malinovský na ME v tlaku v Bratislsve a vzápätí Simona na M-sveta v Plzni. Celkom nabitý kalendár, ale dobré výsledky a stíhame aj sústredenie v Grécku.

Jeseň rozbiehajú naši dorastenci na našej domácej medzinárodnej Grand Prix. Ďalšia spŕška medailí a aj nové tváre ako Marek Chovanec, Lukáš Baxa či Marek Krchnák. Mládež je úspešná aj v českom Zbýšove a vyhráva čo sa dá.

Do Prvej národnej ligy vo Svätoplukove posielame dvoch skúsených borcov a jedného začiatočníka. Začiatočník Peter Zachar zvládol kvalitný výkon 655 kg (250+150+255). Veľké zlepšenie dosiahol stále zlepšujúci sa Perer Moravčík s trojbojom 640 kg (250+140+250). Výkonnosť stúpa aj Ondrovi Novomeskému a je už vážnym hráčom aj medzi mužmi. Jeho výkon 650 kg (270+160+220) rozhodol o hladkom druhom mieste v tejto nižšej súťaži družstiev.

Absolvujeme ešte ďalšie pohárovky a nosíme ďalšie medaile a poháre, no najočakávenejšie súboje očakaváme v Extralige. Naše družstvo špičkových borcov Dušana, Tomáša a Milana dopĺňa Tomáš Haršány, ktorý sa stále rýchlo zlepšuje. Cestujeme s celým tímom na prvé kolo Extraligy do Prešova. Všetci sú výborní. Milan dáva 822,5 kg, Tomáš Malinovský 777,5 kg, Dušan 870 kg a druhý Tomáš 825 kg. V tomto kole sme bez konkurencie a vytvárame si náskok pred súpermi z Bardejova. Odchádzame teda na druhé kolo priamo do Bardejova a ide do tuhého. Máme dosť neplatných pokusov, napriek tomu Milan dáva životný výkon 845 kg (315+220+310). Pridáva sa aj skúsený Tomáš Malinovský s 800 kg (315+220+265) a na istotu ide aj Dušan s výkonom 872,5 kg (352,5+240+280). Tomáš Haršány podáva kvalitný výkon a zvláda 822,5 kg (302,5+220 +300). Napriek tomu menšia strata za neplatné pokusy v mŕtvom ťahu nás veľmi tesne posunula na druhé miesto v tomto kole. Ale pri sčítaní výsledkov za obe kolá bolo jasné, že víťazom je naše družstvo a to dokonca v novom rekorde Extraligy v súčte 3999,435 wilksových bodov. Je za tým tvrdé sedemročné snaženie, kým naši najlepší dozreli do absolútnej slovenskej mužskej špičky.

So sezónou sa opäť lúčime v Bánovciach,kde obaja Tomášovia dopĺňajú družstvo SR a svojimi výkonmi sa zaslúžia o víťazsvo. Výkon Malinovského je dokonca jeho najlepší v kariére a to 812,5 kg (330+220+262,5) a rovnako ako jeho súputníci z Extraligy bol veľkým vzorom pre naše mladé nádeje, s ktorými sme nastupovali nielen do nového desaťročia, ale aj do roku dvadsiateho výročia založenia klubu…

 

21. časť:

 

Rok 2011 bol našim jubilejným. Fungovali sme už neuveriteľných dvadsať rokov. Bol to rok veľkých úspechov našej mladej generácie a tiež sa schyľovalo ku generačnej výmene. Veľkú zmenu urobila aj IPF a prekopala hmotnostné kategórie. Bolo ich zrazu menej a zvýšila sa tak konkurencia. A tiež sa opäť budovalo, menili sme strechu a vznikol ďalší pre nás tak potrebný priestor.

Prehĺbili sme spoluprácu s českým trojbojom o majstrovské súťaže dorastencov a juniorov.

V marci sme teda vycestovali do Kuřimy na Otvorené Majstrovstvá ČR. Tituly vybojovali Marek Chovanec, Simona Vráblová a Jano Schwarz. Strieborný boli Jakub Zmeko a Peter Zachar. Mládež zvádzala o medaile tuhé zápasy a to nás veľmi bavilo.

Posledné veľké vystúpenie našej špičkovej mužskej Extraligovej garnitúry prebehlo na Majstrovstvách SR v Trenčíne. Jediná zo žien, Simona získala titul a darilo sa mladým nádejam Mišovi Osuskému a Petrovi Nemčekovi. Rozlúčkový trojboj predviedol Jožko Šesták, ale aj Tomáš Malinovský, Miloš Dobšovič a Milan Ondrejkovič. Životný výkon cez 900 kg predviedol obhajca titulu Dušan Černák. No po rozpačitom rozhodovaní nakoniec zapísal 875 kg. Tento šampionát sme úspešnosťou a počtom medailí prevalcovali. Radosť robil najmä Tomáš Haršány, ktorý neohrozene potvrdil povesť vychádzajúcej hviezdy a s výkonom 857,5 kg (312,5+230+315) sa nominoval v kategórii do 105 kg na európsky i svetový šampionát! Podobne valcujeme aj tlakový šampionát v Bánovciach. Definitívnu bodku za kariérou dáva Tomáš Malinovský a Miloš Dobšovič v osobných rekordoch. Obaja už nevedeli skĺbiť šport s pracovnými resp. rodinnými povinnosťami. Nasledovali aprílové Otvorené Majstrovstvá SR dorastencov a juniorov u nás v Častej. Dali sme vyrobiť veľký baner na pozadie, ktorý mapoval uplynulých dvadsať rokov našej činnosti. Osemnásť borcov bolo výborne pripravených a doma zostalo až desať titulov. Opäť hviezdili Kopčík, Zmeko, Chovanec. V juniorskej kategórii narodné rekordy lámala Simona, tituly, tichý a svedomitý Dugovič do 66 kg a talentovaný Nemček do 74 kg. V kategórii do 93 kg sa vo veľkom štýle predviedol Peter Moravčík a do 120 kg Peter Zachar. Výborný boli aj Jaro Galáš, Gabo Juriš, Rado Novák a ďalší. Táto partia dominovala aj na dorasteneckých a juniorských M-SR v tlaku v Zlatníkoch ziskom štrnástich medailí a šesť titulov.

V máji je už Tomáš Haršány pripravený na svoje prvé ME. Súťaží ešte len rok a už predviedol kvalitný výkon a za osobný rekord 865 kg je celkovo na deviatom mieste. Podaril sa mu najmä ťah 330 kg čo bol aj národný rekord.

Letné pohárovky vyhrávame vo všetkých kategóriách. Začiatkom júla máme sedem dní na rozsiahlu rekonštrukciu strechy. Vzniká nám veľký priestor, ktorý využijeme na kardio tréningy a bojové športy. Tie má u nás pod palcom Tomášov sparing, Samo Tomašovič. Prestavba je tímova práca a vďaka Radovi Hudekovi a usilovným borcom zvládame dostavať všetko v určenom termíne. Po tvrdej práci sa stavebníci alias pretekári zotavujú pred jeseňou opäť na Thassose.

Jeseň odštartuje naša medzinárodná Grand Prix. Tá tohtoročná privíta okrem tradičnej dorasteneckej kategórie aj juniorov. Zvýšenú námahu nám naši pretekári oplácajú skvelými výkonmi. Najlepší junior opäť Jano, ktorý v kategórii do 83 kg zapisuje aj kvalitný národný rekord v drepe 290 kg. Z nováčikov zaujme Samo Kmeťo a tiež štíhly, no pracovitý dorastenec v kategórii do 83 kg. Práve získal svoju prvú a to bronzovú medailu za trojboj 400 kg (150+90+160) dnešná naša hviezda Samo Lederleitner. Po týždni opäť v Čechách a dominujú Erik Setnický a Jano Schwarz a rada ďalších…

Krátko nato cestujeme do Plzne na naše prvé Majstrovstvá sveta mužov. Konečne, po rokoch driny najvyšší šampionát mužov. Nasávame atmosféru, kde súťažia len najsilnejší borci sveta vrátane profesionálov. Tomáš bojuje z plných síl a jeho premiéra má nádych desiateho miesta.

V strede novembra bojujeme na dvoch frontoch. Po zdravotnej odmlke Milka Sládková odskúša svoju natrénovanú formu na medzinárodnej súťaži v Maďarsku a urobí si chuť ziskom striebra. V tom istom čase ide naše družstvo Černák, Schwarz, Ondrejkovič a Haršány na Majstrovstvá družstiev do Senice. Formát Extraligy sme zmenili pre možnosť väčšej konkurencie na jednokolové M-SR. Náš štvorlístok zabojuje a nenájde premožiteľov. Toto jasné víťazstvo je definitívny koniec kariéry Milana Ondrejkoviča. Milan chcel ukončiť už na jar na M-SR, ale ked som ho požiadal či ešte raz neposilní družstvo, bez slova natrénoval výborný výkon. Táto súťaž bola aj nečakaným ukončením trojbojárskej kariéry Dušana. Dušan po sérii pracovných úrazov začal mať problémy s kolenom a to mu bránilo v plnohodnotnom tréningu. Pokračuje ale ako tlakár a tiež ho čoraz častejsie vidíme v roli rozhodcu. Šampionát družstiev sme obohatili aj o súťaž jednotlivcov na wilksove body. Túto prvú vyhráva medzi ženami Simona a medzi mužmi je Tomáš Haršány z osobákom 880 kg (320+235+325) na druhom mieste za aktuálne najsilnejším slovákom Petrom Ovšonkom z Bardejova. Prichádzajú voľby do orgánov zväzu a ja som tretíkrát po sebe zvolený za viceprezidenta.

Nasledujú ešte decembrové pohárovky, kde žne úspechy aj Milka. Je jasné, že má na to, aby zabojovala na nomináciu na Paralympijské hry Londýn 2012…

22. časť:

V roku 2012 sme mali také početné pole dorastencov a juniorov, že sme nestačili počítať medaile z domácich a aj českých šampionátov. Niektorí z minuloročných juniorov už prešli do kategórie mužov a spolu so staršími juniormi plne nahradili svojich kolegov, ktorí ukončili športovú kariéru. Vyrazili sme aj na ďaleké cesty. Tie najďalej boli za športovými úspechmi najvyššieho rangu v našom športe. Premiéru medzi rozhodcami absolvujú Ondro Novomeský a Jano Schwarz a dopĺňajú tak dvojicu našich rozhodcov Černák – Sallai.

Sezónu opäť začíname na dorasteneckom a juniorskom šampionáte v Čechách. Cenné tituly vybojujú Erik Setnický, Jakub Zmeko, Peter Nemček a nová tvár, šikovná Alexa Jakubcová. Množstvo titulov a národných rekordov zapisujeme aj na domácom Otvorenom šampionáte dorastu a juniorov v Častej. Z novích tvárí valcovali súperov najmä Dávid Malovec, Matúš Popovič, Vlado Ružička a Filip Czédl. Svoj prvý titul vybojoval v kategórii do 93 kg aj Samo Lederleitner s výkonom 480 kg (180+107,5+192,5). Medzi juniormi tituly a po štyri národné rekordy utvorili Simona Vráblová a Peter Nemček. Titul obhájil aj Peter Moravčík a v premiére aj Stanislava Tomašovičová. Valcovali sme aj absolútne poradie dorastencov, kde Jakub skončil na prvom mieste tesne pred Erikom. Juniorky ovládla zase Simona. Rovnaká žatva bola aj na tlakoch dorastu a juniorov v Zlatníkoch. Množstvo titulov a medailí. Kategóriu dorastencov do 93 kg a aj absolútne poradie ovládol úspešný džudista Roman Oravec. Simona druhá medzi juniorkami.

Generačná výmena v kategórii mužov dopadla výborne. Kvalita našich debutantov v mužskej kategórii a starších juniorov bola vysoká a medalí z mužských šampionátov rozhodne nebolo menej ako doteraz. Postarali sa o ne Alexa, Simona, Rado Novák, Domino Dugovič a naši debutanti medzi dospelými, Ondro, Jano a Peter Zachar. Výkonom najviac hviezdil Tomáš Haršány, ktorý sa stal s výkonom 875 kg (325+220+320), nielen poprvýkrát Majstrom SR, ale opäť potvrdil svoju nomináciu na M-sveta, tentoraz do Portorika. Medaile sa sypali aj na M-SR v tlaku v Bánovciach. Tituly vybojovali Alexa, Simona, Rado a Peter Zachar. Po krátkej príprave bronzom zabodoval aj Dušan a pod novým menom aj Eva Lukačovičová. Tá si po, v poradí na našej tretej trojbojárskej svadbe vzala za manžela Ondra Novomeského.

Koncom júna sme bodovali na pohárovkách a tešili sa na plánované sústredenie v Grécku. Posádku tvorila naša úspešná mládež a na programe bol nielen oddych na ostrove Thassos, ale aj Atény a slávne bojisko v Termopylách. O zdravie výpravy sa postaral MUDr. Rišo Schuster.

Koncom augusta už naši dorastenci Zmeko a Czédl a juniorka Vráblová bojujú v Poľsku na Majstrovstvách sveta v trojboji, kde lámu národné rekordy. Vrchol svojej športovej kariéry zažíva aj Milka Sládková. Milka sa svojou výkonnosťou ako jediná slovenka v tlaku na lavičke nominovala na Letné Paralympijské Hry do Londýna. Do našej histórie sa zapísala výkonom 90 kg v kategórii nad 84 kg a medzi najlepšími tohto sveta obsadila cenné ôsme miesto.

V októbri nasledovala medzinárodná pohárovka Grand Prix Slovakia v Častej. Opäť veľa medailí a národných rekordov v podaní Alexy, Jakuba, Erika, Romana a Filipa. Z juniorov exceluje Simona, Jaro Galáš, Samo Kmeťo a najmä Peter Moravčík.

Začiatkom novembra nasadáme do lietadla, smer Portoriko. Spolu s Tomášom letí aj náš neohrozený tlmočník Rado Hudek a Peter Moravčík spolu so Samom Tomašovičom. Po dlhom lete sa vezieme taxíkom v ťažkej tropickej búrke na druhú stranu ostrova a takmer po 24 hodinách cesty sa o polnoci miestneho času hádžeme do hotelového bazéna. Tešíme sa na súťaž. Je tu celá svetová špička a presadiť sa v nej bude velmi ťažké. Našim cieľom je prekonať hranicu extratriedy 900 kg. V drepe Tomáš dáva 345 kg, v tlaku 235 kg a na ťah píšem v treťom pokuse lístok z 335 kg. Tomáš ich s prehľadom zapíše, utvorí národný rekord a vybojuje nečakane bronzovú medailu! Celkový trojboj má hodnotu 910 kg a veľmi cenné siedme miesto. Tomáš sa tak stáva od teraz aktuálne najsilnejším slovákom. Po pre nás obrovskom úspechu nasleduje oddych pod palmami v Karibiku.

Pár dní po príchode do mrazivého domova prinášame z českého Zbýšova s Alexou, Erikom, Jakubom a Jarom Galášom len zlaté medaile. O týžden obhajujeme v Senici titul v družstvách. Naša štvorica borcov je komplet už nová generácia. Tomášovi sa zaráta výkon z Portorika. Ondro a Jano predvádzajú supervýkony a najmä v drepe dávajú po 290 kg. Štvrtým bojovníkom je 89 kg vážiaci Samo Tomašovič. Samo ako Tomášov sparing natrénoval a rozhodol sa podporiť družstvo. Trénoval aj v Portoriku a chcel predviesť kvalitné výkony. Mal však smolu, keď ho pri druhom pokuse v drepe na váhe 300 kg seklo v chrbte a pokus doslova vydrel. Napriek tomu to bol národný rekord. Rekord bol aj tlak 180 kg a potom čo ešte s bolesťou vytiahol 270 kg, zapísal rekord aj v trojboji za 750 kg. Takže ani po tretí krát za sebou naše „A“ družstvo nenašlo premožiteľa. Štartovalo aj naše „B“ družstvo, ktoré v zložení Zachar, Galáš, Dugovič a Kostický obsadilo skvelé siedme miesto. V súťaži jednotlivcov na wilksove body je Samo tretí pred Ondrom a Janom a hneď sa zaraďuje medzi slovenskú špičku mužov.

V strede decembra ideme do Trenčína na medzinárodnú pohárovku, kde Jaro Galáš a Dominik v družstve „B“ Slovenska získajú bronz a Tomáš je medzi ocenenými športovcami zväzu. Opäť ďalší rok plný tvrdej práce a úspechov za nami…

23. časť:

Aj v roku 2013 sme obsadzovali všetky domáce a nám dostupné české súťaže vo veľkom. Mašinéria podujatí začala prvý marcový týždeň v českom Nymburku. Český šampionát dorastu a juniorov sme doslova ovládli. Výborné výkony dorastencov, najmä Erika Setnického, Dávida Malovca a Filipa Czédla dávali tušiť úspech aj na ME. Erik bol dokonca vyhodnotený ako najsilnejší dorastenec. Z juniorov sa výkonnostne presadili v českej špičke a medaile vybojovali Jaro Galáš a Samo Kmeťo.

V marci sa vraciame do Česka, konkrétne do Brna na prvé M-ČR v klasickom trojboji. Ideme skúsiť len so Simonou Vráblovou, ktorá suverénne vyhráva kategóriu. Všetci ale očakávame výsledky zo šampionátu žien a mužov v Senici a to najmä ako zabojuje Tomáš Haršány. Najprv sa titulovo presadili Simona a Eva Novomeská a obsadili druhé resp. tretie miesto v absolútnom poradí. Z mužov striebra Matúš Popovič a Dominik Dugovič. Métu 700 kg prelomil výborný Ondro Novomeský. Ondro sa opäť zlepšil a ako prvý náš pretekár drepol v kategórii do 83 kg famóznych 300 kg. Zlepšil sa aj Peter Zachar v kategórii nad 120 kg, kde nenašiel premožiteľa. Súťaž ale ovládol Tomáš. Zapísal štyri národné rekordy v kategórii do 105 kg a nikto nepochyboval o tom, kto je najsilnejší Slovák. Výkon 940 kg (355+245+340) je ozaj špička a po prvýkrát si užívame víťazstvo v absolútnom hodnotení mužov.

Dobre naladení cestujeme s dorastencami do Prahy a dobrá nálada zostáva. Erik v nových národných rekordoch šiesty. Dávid so štyrmi striebrami a Filip štvrtý v trojboji a v drepe bronz. Nasleduje domáci šampionát žien a mužov v tlaku. K zlatám Evy a Simony pridáva striebro nováčik Vladka Slimáková. Z mužov výborný najmä titulový Peter Nemček a tiež Dušan Černák s výborným osobákom 260 kg. Obrovská a veľmi úspešná výprava dorastencov a juniorov ide tlakovať opäť do Zlatníkov. Z dorastencov najlepší Erik a z juniorov Roman Oravec. Titul v masters berie po prvýkrát Vladka.

Už bola tradícia, že domáci, otvorený šampionát dorastencov a juniorov sa konal v Častej. Boli sme baštou týchto vekových kategórii a toto sa potvrdilo opäť. Množstvo medailí a tituly Matúša Popoviča, Erika, Filipa, Dana Györiho boli ovenčené národnými rekordmi. Titul pridali aj nováčik Lukáš Milata a bronz Denis Šindler. V absolútnom hodnotení jednotkou Erik pred tretím Filipom. Juniorky ovládla Simona a juniorské tituly pre Jara, Sama a Tomáša Kopčíka. Strieborný Dominik Dugovič a Samo Lederleitner. V absolútnom poradí Jaro druhý. Je škoda, že Jaro sa týmto výkonom 665 kg (260+165+220) v kategórii do 83 kg rozlúčil s trojbojom.

Je máj a Tomáš ide na ME a opäť sme v Česku. Na lepšie umiestnenie v neuveriteľnej konkurencii riskujeme. Je tu viac lepších borcov ako na MS v Portoriku. Nie všetko vyjde, ale aj tak siedme miesto za 910 kg v trojboji berieme ako úspech. Následne vyhrávame letné pohárovky a opäť Grécko. Tentoraz sa k Thassosu pridáva posvätná hora Olymp a okolie.

Jeseň odštartuje Dunajský pohár. Pre striebro si prišiel Peter Moravčík a prekonáva 700 kg v trojboji (275+160+265). Rovnako pomôže ku striebru aj družstvu SVK. A opäť doma na medzinárodnej GPS v trojboji. Veľké výkony a veľa medailí. Najúspešnejší Matúš, Dominik, Samo Kmeťo a začiatočník Tomáš Ondrejkovič. O týždeň opäť český Zbýšov. Medzi dorastencami kraľuje Erik, z juniorov Samo Kmeťo a Simona.

Je už november a chladno. Letíme ako výprava SR do pochmúrneho Stavangeru v Nórsku. Opäť kategória do 105 kg plná hviezd. Tomášovi sa ale darí. Zapisuje 350 kg drep a v ťahu národný rekord 247,5 kg. Vyzerá to dobre, ale predsa len domáci Nóri majú výhodu a z akéhosi dôvodu všetko platné pokusy. Tomáš má v druhom pokuse diskutabilne neplatných 342.5 kg a unikne mu bronz. Šieste miesto v trojboji je však Tomášove najlepšie umiestnenie na MS.

Na konci novembra cestujeme do Sabinova opäť obhájiť víťazstvo na M-SR v družstvách. Do súčtu sa zapisuje Tomášov výkon 927,5 kg. Stabilný výkon zapisuje Ondro, ktorého trochu potrápili kríže, ale hrdinsky bojoval. Výborný drep 310 kg vybojoval Jano Schwarz, ktorý jarnú časť pre chorobu nestihol a 737,5 kg je jeho najlepší výkon. Jarnú časť pre zranenie členka pri silvestrovskom futbale nestihol ani Samo Tomašovič. Samo po prvý raz prekonáva hranicu 800 kg a s výkonom 820 kg (320+200+300) je v súťaži jednotlivcov o stupeň vyššie ako pred rokom a to druhý. Takže v súťaži družstiev už po štvrtý krát posebe vyhrávame a čaká nás už len záver roka v Trenčíne na medzinárodnej Vianočnej cene v trojboji. Peter Moravčík sa ešte stihne zlepšiť na 720 kg a je strieborný. Na 555 kg sa lepší aj Dominik a poslednou medailou v tomto roku je bronz. Opäť sme obhájili víťazstvo v celoročnej klubovej súťaži a začína ďalšia príprava a nekonečné zháňanie peňazí na nasledujúci náročný rok…

24. časť:

Sezónu 2014 opäť začíname v Čechách, tentoraz v Zlíne. Je to práve v termíne výročnej konferencie zväzu v Trenčíne a tak našu mládež vedie Peter Moravčík a Samo Tomašovič. Ja sa spolu s Dušanom Černákom k nim pridám po skončení konferencie niekde v polovici šampionátu. Naši úspešný dorastenci spred desiatich rokov dorástli do kategórie mužov a tak sme sa rozhodli vymeniť nami organizovaný jarný šampionát dorastencov a juniorov za šampionát mužov, žien a masters. Chceli sme, aby si mohli naši muži zasúťažiť na domácej pôde. Týkalo sa to aj Tomáša Haršányho. Po piatich úspešných sezónach to chcelo predviesť svetový výkon už aj doma v Častej. Bohužiaľ zranenie kolena rozhodlo,že Tomáš jarnú časť sezóny vynecháva. Napriek tomu sme boli veľmi úspešný. Vlaďka Slimákova v národných rekordoch titul a začíňajúca Ľubica Györiová strieborná. Medzi mužmi vo všetkých kategóriách medaila. V ťažkých súbojoch Ondro Novomeský,Dávid Malovec a nováčik Vlado Chyba bronzoví, Dominik Dugovič, Peter Moravčík a Jano Schwarz v životnom výkone 760 kg ( 320+170+270 ) strieborní. Titul vybojovali Peter Nemček a Samo Tomašovič dôstojne zastupujúcji v kategórii do 105 kg Tomáša Haršányho s výborným výkonom 850 kg ( 340+200+310 ). Tituly padali aj v kategórii masters v podaní Vlaďky, Jozefa Klátika a spomínaného nováčika Vlada Chybu.

Tento rok bol aj v znamení prechodu minuloročných úspešných dorastencov do kategórie juniorov. Napriek tomu naši dorastenci uspeli aj na šampionáte v tlaku v Zlatníkoch a aj v Senici v trojboji. Tituly priniesli Dávid,Filip Czédl,Vlado Ružička a v národných rekordoch Dano Györi. Veľký úspech dosiahli naši čerství juniori. V tlaku zlato Peter Nemček a Erik Setnický a v trojboji mala každá kategória víťaza iba z Častej. Nemček, Setnický, Zmeko a Samo Lederleitner. Samo v kategórii do 105 kg predviedol veľký progres s výkonom 675kg ( 270+165+240 ).

Na tlakovom šampionáte mužov a žien v Bánovciach sa predviedli ziskom titulu rekordná Vlaďka, Peter Nemček a najmä Dušan. Ten predviedol supervýkon 267,5 kg a dosiahol naše doteraz najlepšie umiestnenie aj v absolútnom poradí, kde získal tretie miesto. Po operácii bedrových kĺbov dala návrat na pódium úspešná paralympionička Milka Sládková a získala svoj ďalší titul.

V tomto roku sme vyskúšali na slovensku novinku, a to klasický trojboj. V máji si do Žiliny prišli po zlaté medaile Dominik a Vlaďka. Štasie vyskúšal aj náš lekár Rišo Schuster a vybojoval skvelý bronz rovnako ako dorastenec Vlado Ružička. Čakajú nás povinné víťazstvá na letných pohárovkách a ide sa do Grécka. Naplánovali sme lákavé ciele. Slávne Delfi, mýtický cieľ každého športovca – Olympia a následne po stopách trójskych vojen v Mykénach. Po ceste na Thassos ešte Argos, Korynt a Termopyli.

Jeseň sa niesla v znamení nových pretekárov. Na medzinárodnej Grand Prix v Častej sa predviedli Filip Baňovič,Lukáš Idešic, Rišo Bielik,Renáto Marciňa. Adam Valentovič a Andrej Nilaš.

Na Majstovstá SR družstiev v Sabinove sme sa pripravili ozaj excelentne. Tomášovi sa polepšilo a príprava bola výborná. Jeho náročná práca začínala byť prekážkou v trojboji, kde musíte byť dobre zregenerovaný a bez úrazov. Aj keď bol Tomáš v životnej forme, jeho výkon ovplyvnila prepukajúce plúcne chlamídie. Napriek teplote zažiaril svetovým výkonom 985 kg ( 392,5+250+342,5 ). Všetko národné rekordy. Rekordy, aj keď osobné,no vysoko hodnotné dávali aj ďalší traja členovia druzstva. Jano Shwarz výborných 745 kg. Supervýkon podal Ondro,keď zvládol 730 kg ( 305+185+240 ). Najmä drep 305 kg bol ozaj výkon medzinárodný. Štvrtý člen družstva Samo Tomašovič sa pôvodne chcel chystať až na jar 2015, no podržal družstvo, oprášil tréning a dal ďalší supervýkon 860kg ( 342,5+200+317,5 ). Celkový súčet wilksových bodov družstva 2064,82 doteraz nikto neprekonal ! V družstve „B“ tiež so štyrmi národnými rekordami exceloval Peter Nemček s trojbojom 667,5 kg ( 240+182,5+245 ). V súťaži jednotlivcov v ľahkej kategórii víťaz Peter, v strednej Ondro,tretí Jano a v ťažkej kategórii rovnako ako v absolútnom hodnotení víťazom Tomáš a bronzový Samo. To hovorí za všetko.

Na konci novembra a v strede decemra ešte úspech našej mládeže v Zbýšove a Trenčíne.

Vraciame sa z Trenčína a tradične končíme súťažný rok návštevou legendy Mira Patra v Bánovciach. Miro pre zhoršujúci zdravotný stav a nezhody s vedením zväzu končí s prácou štátneho trénera. Je treba popracovať na jeho zdraví a ujíma sa ho náš lekár Rišo.

Rok zakončíme rekapitulaciou sezóny u nášho nového kamaráta Maroša Ondriška,ktorý prevádzkuje krásny kaštiel v Jaslovských Bohuniciach s veľkým welnessom a dobrou kuchyňou…

25. časť:

Sezónu 2015 začíname netradične v januári. Na český šampionát dorastencov a juniorov ideme až k nemeckým hraniciam do Frýdlantu. Práve začína snehová kalamita a zažívame pravé zimné dobrodružstvo. Napriek všadeprítomnej zime naši dorastenci Malovec, Marciňa a Nilaš vydolujú dva tituly a jeden bronz.

Všetky naše sily ale vkladáme do šampionátu mužov, žien a masters u nás v Častej. Tento je už úplne v rukách našich mladích pretekárov. Opäť sme sa tešili na výkon Tomáša Haršányho. Bohužiaľ jesenné ochorenie mu vzalo sily a tak sme sa pokúsili pripraviť až na májové ME. Z desiatich hmotnostných kategórii žien a mužov sme jasne dominovali v siedmych! V troch ženských dva tituly Vlaďka Slimákova a Ľubica Györiová. Jedno striebro pre začiatočníčku Hanu Ondrejkovičovú.

Z mužov bronz pre novú tvár Andreja Mesíka a Mira Vršeka. Striebro v supervýkone Ondro Novomeský za 740 kg a zlatí chlapci, Peter Nemček s národným rekordom v ťahu 250 kg, Jano Schwarz, Peter Moravčík, Peter Zachar a Samo Tomašovič. Samo pribral na 107 kg a ako piaty slovák v histórii slovenského trojboja prekonal magickú hranicu 900 kg. Jeho výkon 920 kg (360+230+330) bol najlepší aj v absolútnom poradí.

Naše ženy a muži opäť obstáli aj ma M-SR v tlaku. Z desiatich medailí zlatí Vlaďka, Peter Nemček, Dušan Černák a Milka Sládková. Z nováčikov sa tu predstavil Matúš Markovič.

Koncom apríla zasiahli do bojov aj naši najmladší. Na M-SR v tlaku v Zlatníkoch ako najúspešnejší Dano Györi a nováčik Erik Sipos. Zväčša nováčikom sa darilo aj v trojboji v Sabinove. Medzi dorastenci sa predstavili Richard Bielik, Matúš Havlíček, Matej Polonec či Stano Herchl. Opäť tituly pre Dana a Erika Siposa, ktorý lámal v najťažšej kategórii národné rekordy.

Konečne máj a ideme do Nemecka otestovať, koľko stihol natrénovať Tomáš. Tomáš ešte nebol vo svojej koži, ale dáva 922,5 kg čo mu vynáša siedme miesto. Veľký úspech zaznamenal v jeho kráľovskej disciplíne mŕtvy ťah. Na tretí pokus takticky nakladáme 342,5 kg a je z toho cenný bronz!

O tyždeň idem s našim lekárom Rišom Schusterom na pohárovku v klasickom trojboji do Žiliny. Rišo prevalcuje svojich súperov v strednej váhe. O dva týždne v netradičnom čase bojuje mládež v moravskom Zbýšove a sú z toho tri zlaté a jeden bronz. Najlepší opäť superťažký Erik v národných rekordoch.

Prichádza leto a naši borci cestujú na grécke sústredenie. Tento rok pred príchodom na Thassos dobíjame bájnu Homérovu Tróju v Turecku.

A je tu október a Dunajský pohár tentoraz v rakúskych alpách. Naši muži pumpujú železo na obhájenie titulu v družstvách a tak cestuje mladík Peter Zachar. Peter bojuje a v najťažšej kategórii nad 120 kg vybojuje pre Slovensko bronz a prekonáva prvý krát 800 kg (315+200+285).

Na rad prichádza mládež na Grand Prix v Častej. V zahraničnej konkurencii žnú úspech ďalší nováčikovia ako Aďa Nilašová, Matúš Stolárik a svoju premiéru má aj štíhly, tichý 60 kilogramový Kristián Filip Jakubec s trojbojom 360 kg (145+70+145). Opäť víťazný návrat Simony Vráblovej a zaslúžené zlato pre Sama Lederleitnera po operácii kolena a následne slepého čreva.

Začiatok novembra letíme do Luxemburska. Možnosť štartu na M-sveta nevyužil Samo Tomašovič a dal kolegiálne prednosť skúsenému reprezentantovi Petrovi Ovšonkovi.

Tomáš opäť naráža na ťažkú konkurenciu a s výkonom 935 kg (350+240+345) vybojuje kvalitnú ôsmu priečku. Opäť je tu boj o medailu v mŕtvom ťahu. Tomáš vkladá všetky sily práve do tejto disciplíny. Nakladám 345 kg a Tomáš dáva. Následne súperi nedávajú a je z toho po troch rokoch ďalší bronz!

O týždeň sme už v zimnej Senici a obhajujeme titul v družstvách. Peter Moravčík dáva životný výkon 792,5 kg (330+182,5+280). Rovnako osobáky láme Jano Schwarz 755 kg (320+165+270) a započítava sa výkon Tomáša z Luxemburska. Štvrtý borec Samo Tomašovič však ovládol celú súťaž. Dáva výkon svetovej úrovne 935 kg (375+240+320) a naše družstvo víťazí s veľkým náskokom a Samo víťazí suverénne aj medzi jednotlivcami. Máme najsilnejšich mužov na Slovensku!

V decembri máme ešte jednu misiu. Najprv ideme s Tomášom do Trenčína podporiť repre na Vianočnu cenu. Žiaľ, Tomáš, unavený z MS si zraní horný chrbát a nedokončí súťaž. Toto zranenie ho na nešťastie bude limitovať už stále. Po odchode z Trenčína mierime do neďalekých Bánoviec. Nesieme Mirovi Patrovi výhru zo Senice, konštatujeme ďalšie vážne zdravotné problémy a opäť zasahuje náš lekár Rišo. Nasledujú radostné udalosti, ktoré vedú k výrazne zvýšenej kvalite života tohto legendárneho šampióna.

Pripravujeme sa na budúcoročné výročie a Dominik Dugovič preberá mediálnu propagáciu klubu hlavne na internete a tiež začína jeho práca v pozícii sekretára klubu…

 

26. časť:

Rok 2016 bol rok veľkého výročia. 25 rokov činnosti klubu ubehlo nečakane rýchlo. Členská základňa bola stabilná, záujem o cvičenie pokračoval, mládež sme naďalej podporovali a tak sme o budúcnosť klubu nemali dôvod pochybovať. Vyzeralo to, že toto jubileum bude dôstojne oslávené ďalšími úspechmi, aj keď chcelo by to niečo špeciálne.

Súťažná štruktúra sa mierne pomenila a tak komplet šampionáty absolvovali najprv mladšie kategórie. Už v januári sme v zasneženej Prahe, kde súrodenci Nilašovci a junior Andrej Mesík bojujú o české tituly v trojboji.

O tie slovenské trojbojárske tituly bojujeme v marci v Zlatníkoch. Naplno sa presadzuje nová generácia dorastencov ako Kristián Filip Jakubec, Matúš Stolárik, Erik Stojkovič, Andrej Nilaš so sestrou Adrianou, ktorá posúva národné rekordy rovnako ako Erik Sipos. Obaja víťazia aj v absolútnom poradí. Medzi juniormi sa presadí Marek Krchnák a postupne do reprezentácie SR smerujúci Samo Lederleitner. Doslova sprchu medailí prinášajú aj tlaky. Opäť úspešná mládež s titulmi a zaberá aj kategória masters s titulmi Vlada Chybu, Jožka Klátika a rekordnej Vlaďky Slimákovej.

Darilo sa aj dospelým tlakárom. A to najmä ženám. Opäť zabojovala naša stálica Eva Novomeská a vratila sa aj Lenka Lukačovičová. Titul získala nováčik Daniela Kulášová a absolútne víťazstvo Vlaďka. Medzi mužmi sa zvádzali tvrdé boje tlakárov špecialistov. Napriek tomu medailí bolo veľa. Darilo sa najmä Andrejovi Mesíkovi, Mirovi Vršekovi, Samovi Lederleitnerovi, Marcelovi Ványovi a Petrovi Nemčekovi, ktorý v osobnom rekorde 202,5 kg v pre neho novej kategórii do 83 kg vybojoval striebro.

A boli tu opäť M-SR v trojboji mužov, žien a masters v Častej. Chcelo to niečo veľké a to aj prišlo. Najprv tituly berú ženy a to Daniela a Adriana. Nasledujú muži a v každej kategórii bojujú o titul. Veľký súboj je v kategórii do 83 kg. Zvádzajú ho hlavne medzi sebou Ondro a Peter Nemček. Ondro drepne 305 kg a Peter zase zatlačí 200 kg. Rozhodnú ťahy a Peter končí v nemocnici u Riša Schustera s prietržou.

Konečne sa podarilo, že na domáci šampionát nastúpil Tomáš Haršány. Napriek jesennému zraneniu chrbta sa cítil dobre a z osobných dôvodov sa rozhodol zahrať vabank. Tomáš štartoval v kategórii do 105 kg a nadlho prepísal históriu slovenského trojboja. Tomáš ako celkovo druhý slovák a zatiaľ jediný borec do 105 kg v histórii slovenského trojboja pokoril bájnu hranicu 1000 kg v trojboji. Jeho doteraz neprekonané rekordy z tohto šampionátu majú hodnotu 1000 kg (400+255+345). Famózny výkon odrozhodoval aj Miro Patro, ktorý sa vratil po vyliečení do trojboja a slzy sa mu tisli do očí. Bola to veľká chvíľa pre nás všetkých a tá správna oslava výročia klubu. Ďalší titul získal za 830 kg Peter Zachar a Samo Tomašovič. Samo v kategórii do 120 kg predviedol ďalší supervýkon 940 kg (380+240+320). V drepe rovnako ako Tomáš atakoval 400 kg, ale netrafil dráhu, zatlačil 250 a potiahol aj 330 len žiaľ neplatné. Je to škoda, lebo by prepísal aj rekordnú listinu do 120 kg. V absolútnom poradí Tomáš, Samo, Ondro a Peter. Za celé roky nášho medailového ťaženia sme boli občas za chrbátom vo verejnosti prepieraný, že nehráme fér hru. Treba povedať, že naši najlepší boli dopingovo kontrolovaný už od roku 1997. Na tento šampionát prišli dopingári a všeci naši v plnej forme išli na kontrolu. Samozrejme ako vždy negatívny.

O necelý mesiac je Tomáš na ME v Plzni. Opäť udrie zranenie chrbáta z minulej jesene a nezvláda drep a limituje mu to aj tlak. Tomáš pozbiera v ťahu všetky sily a ešte vytiahne v národnom rekorde 347,5 kg striebro!

O dva týždne sa predvedie naša mládež v Zbýšove, kde okrem Jakubca predvedie repreformu najmä Erik Sipos a potvrdí tak nomináciu na MS v trojboji.

Po ťažkých súbojoch s činkou padne dobre oddych na Thassose v Grécku, kde bilancujeme uplynulé štvrťstoročie.

Začiatkom septembra cestujeme s Erikom do Poľska. Erik ako najťažšî dorastenec bojuje úspešne o medaile a s výkonom 660 kg (255+172,5+232,5) dosiahne životný úspech za zisk troch bronzových medailí vrátane totalu.

O mesiac na medzinárodnej Grand Prix v trojboji mládeže v Častej sa predvedú okrem medailistu zo sveta Erika všetci naši pretekári. Pribudnú Dominika Hoffmannová, Alexandra Baladová. Excelujú najmä Jakubec, Nilašová, Mesík a najväčší silákom sa stáva Samo Lederleitner za výkon 800 kg (310+212,5+277,5).

Súťažný rok ukončíme v Sabinove ďalšou obhajobou. Tentoraz je družsvo opäť vynovené. Ondro, Jano, Peter Moravčík a Peter Zachar s prehľadom obhájili titul Majstra Slovenska družstiev. V súťaži jednotlivcov v strednej váhe Ondro prvé miesto, Jano druhé.  V ťažkej Peter Zachar druhý a Moravčík tretí. V absolútnom poradí Ondro druhý a Zachar tretí.

Na konci roka sa volí na konferencii nové vedenie zväzu. Som opäť zvolený ako najdlhšie slúžiaci funkcionár zväzu…

Úplnú bodku za rokom a zároveň za štvrťstoročím absolvujeme v Jaslovských Bohuniciach v Kaštieli, kde oslávime naše výročie s hviezdami minulých čias aj s tými aktuálnymi v prítomnosti sponzorov, priaznivcov a zástupcov samospráv…

 

27. časť:

Začiatkom roka 2017 sa tvrdo trénovalo na jarné šampionáty. Ako sme si už za tie roky zvykli, nebola núdza na nové tváre, ale tento rok bol ozaj plodný na talenty. Pripravovali sa aj naše stálice a nebolo pochýb, že zapíšeme ďalšiu úspešnú sezónu.

Šampionát v trojboji odštartovali dorastenci a juniori v Žiline. Medzi dorastenkyňami s národnými rekordmi kraľovala Aďa Nilašová a medzi dorastencami usilovný Kristián Filip Jakubec a Erik Stojkovič. Spomedzi nováčikov bodovali Dávid Sandtner a Nicolas Šefčík. Práve Nicolas bol ten, čo ma upozornil na svojho kamaráta, siláka z Dolian. Hneď som ho oslovil a tak začala úspešná dráha Jara Halača. Jaro v Žiline zažiaril ziskom titulu za 567,5 kg (207,5+140+220) v kategórii do 93 kg. Podobný príbeh sa načrtol aj medzi juniormi. Bodovali úspešný Andrej Mesík, Andrej Nilaš a Erik Sipos, ktorý tu pokoril 300 kg v drepe. Našim najsilnejším pretekárom bol strieborný Samo Lederleitner s výkonom 820 kg (320+220+280). Ešte v zimných mesiacoch k nám na odporúčanie bývalej reprezentantky Katky Kardošovej prišli súrodenci Labátovci. Supertalent Ákos Labát, bývalý strongman a jeho sestra Karla. Začali sme makať, ale žiaľ zápchy v okolí Žiliny im zabránili stihnúť váženie a tak sa ich premiéra odložila.

Na tlakový šampionát mládeže a masters do Zlatníkov smeruje veľká výprava. Medzi dorastencami Aďa opäť rekordná a dominuje Jaro. Juniorom kraľuje Samo a premiérový Ákos s 230 kg. Z nováčikov zaujme bronzový Martin Havarik a v kategórii masters Magda Nilašová, mama Adi a Andreja.

Nasleduje aprílový šampionát v tlaku dospelých. Ďalšia početná výprava a množstvo titulov a medailí. Výborná Slimáková, stálice Novomeská a Vráblová. A sú tu aj talentovaná Natália Bobocká a najmä Ľubica Polkorábová. Medzi mužmi zaujme opäť súboj Ondra s Petrom Nemčekom a výkony Matúša Markoviča, Dušana a Ákosa.

Opäť očakávaný šampionát v trojboji a opäť v Častej. Štartuje až osem našich žien a všetky medailové. Rekordy Adi, kvalitný výkon Alexy Baladovej a Natálii. Z mužov veľký súboj najmä v kategórii do 83 kg. Ondro po ťažkom súboji získava vytúžený titul a Peter Moravčík atakuje 800 kg v trojboji a tiež získava titul rovnako ako junior Erik Sipos v kategórii nad 120 kg. Tento šampionát priniesol v poradí tretí titul aj našej najväčšej hviezde Tomášovi Haršánymu. Tomášovi sa podarilo pripraviť a tentoraz nerobil rekordy,šetril sily na európsky šampionát. Bohužiaľ krátko po šampionáte sa problémy s chrbtom ozvali a Tomáš predčasne ukončil sezónu. Napriek tomu, že súťažil zľahka, trojboj 935 kg mu vyniesol prvenstvo v absolútnom poradí pred Ondrom.

Do českého Zbýšova idem s Ákosom a Jarom za doprovodu Sama Lederleitnera. Pre množstvo pretekárov sa súťaží v dvoch telocvičniach zároveň. Samo si berie Jara a je z toho celkové druhé miesto. Ákos deklasuje celú juniorskú špičku a vyhráva aj v celkovom poradí.

Ideme na ME do Plzne. Teraz ale nejdeme súťažiť. Ondro a Jano idú robiť skúšky na medzinárodného rozhodcu. Obaja sú úspešní a ja si konečne v kľude pozriem súboje pretekárov…ale škoda Tomáša.

Opäť letný oddych na Thassose. Ja, Peter Moravčík, Dominik a Samo Tomašovič ešte predtým absolvujeme výlet do Ríma a Pompejí. K výprave sa pripájame pred gréckym ostrovom.

Koncom augusta vyrážame na zaoceánsku súťaž na Floridu. Samo Lederlietner si zmeria sily s juniorskou svetovou špičkou. Je z toho krásne piate miesto a cesta po Floride od Miami cez močiare Evergleist až po mexický záliv, kde nás s Radom Hudekom prekvapí veľká žraločia plutva priamo pri nás. Celou cestou nám ale šiel za chrbátom hurikán Irma, ktorej sme len tesne ušli lietadlom z Orlanda.

V októbri spoluorganizujeme Dunajský pohár v Trenčíne a naša pätica reprezentantov, Natália, Aďa, Alexa, Jano Schwarz a Peter Zachar žnú úspechy. Rovnako žatva je aj na Grand Prix v Častej. Exceluje Aďa, Karla, Kristián Filip a rekordný Jaro s absolútnym víťazstvom za trojboj 702,5 kg (262,5+170+270). Medzi juniormi Andrej Mesík a bombardéri Samo so 860 kg (340+230+290) a absolútny víťaz Ákos s nákladom 935 kg (370+240+325). Aj medzi juniormi ťažko hľadáme konkurenciu. No je tu jeden s kým sa bude najmä Samo naťahovať. Je to Kristián Slíž, ktorý súťaží za Svätoplukovo…no čoskoro ho osud zaveje k nám.

Je november a ôsmy titul v družstvách v Sabinove obhajuje harcovník Jano, narýchlo pripravený Peter Moravčík a vychádzajúce hviezdy Samo a Ákos. Jano zaberie a s výborným výkonom 750 kg (310+167,5+272,5) berie striebro aj v súťaži jednotlivcov v strednej váhe. Samo pridáva k osobáku ďalších 5 kg na 865 kg a Ákos už láme národný rekord v tlaku na 260 kg. Jeho trojboj je tiež famózny a to 965 kg (375+260+330). V ťažkej kategórii Samo tretí a Ákos prvý a tiež prvý v absolútnom poradí. Titul v družstvách sme teda po ôsmy krát po sebe obhájili ako aj ocenenie za najúspešnejší klub trojboja v roku 2017. Ákos v Sabinove prebral žezlo po Tomášovi a Samovi Tomašovičovi, ktorý sa síce výborne pripravil na túto sezónu, ale dal prednosť končiacemu štúdiu a tak vystupoval v roli trénera.

Vysoká výkonnosť našej mládeže opäť dala tušiť, čo nás čaká v roku 2018…

 

28. časť:

Keď sme na sklonku roku 2017 oslavovali okrúhle narodeniny legedárneho Mira Patra, ktorý sa stal našim právoplatným členom, len ťažko sme si mohli predstaviť čo všetko nám rok 2018 prinesie. Priniesol, presne tak ako to v živote chodí…

Sezónu sme začali už vo februári. Šampionát dorastencov v Senici bol tentoraz očakávanejší ako po iné roky. Mali sme esá svetovej triedy a bolo treba potvrdiť nomináciu. Ako prvá medzi dorastenkyňami vybojovala titul a nomináciu na ME Adriana Nilašová. Právom zvíťazila aj v absolútnom poradí pred novým objavom Olíviou Lapšanskou. Z dorastencov ziskom titulu a výkonnosťou zaujal Kristián Filip Jakubec a potvrdil repredres. Objavili sa aj nové tváre ako Milan Vojačik, Marián Antalík či Henrich Duban. Najočakávanejší bol výkon Jara Halača, ktorý mal predviesť výkon, ktorý by ho nominoval na ME a MS. Jaro, vychádzajúca hviezda slovenského trojboja nezaváhal a drvil súperov národnými rekordmi svetovej úrovne 745 kg (290+180+275).

Rekordy lámala aj juniorka Karla Labátová. Trojboj 355 kg (140+65+150) jej vyniesol okrem zisku titulu aj nomináciu na ME. Tituly vybojovali aj nováčik Jakub Pichonský a Andrej Mesík, ktorý tiež potvrdil účasť na ME. Ďalším borcom, ktorý výkonom svetovej triedy získal titul a nomináciu na ME a MS bol Ákos Labát. Ákos rovnako ako Jaro nezaváhal a zvíťazil aj v absolútnom poradí.

Začiatkom marca opäť Častá a šampionát mužov, žien a masters. Z deviatich našich žien titul pre výbornú Natáliu Bobockú, Magdu Nilašovú, Karlu a talentovanú Ľubicu Polkorábovú. Z mužov bratia Andrej a Marcel Mesíkovci s titulmi. Striebro pre Petra Nemčeka, ktorý sa zotavil zo zranenia a prvý titul pre Sama Lederleitnera za 865 kg. V kategórii Masters 2 sa so svojim prvým titulom objavil Marián Daňo.

V predvečer tohto šampionátu som tak ako sme si už roky zvykli, prišiel pre sponzorské víno k nášmu sponzorovi Vladovi Soldánovi. Vlado pred rokmi významne pomohol rozbehnúť náš trojboj a ja som netušil, že toto bude naše posledné stretnutie v jeho vinárničke. Krátko nato prišla zdrvujúca správa o autonehode, ktorú neprežil…

Pár dní po smutnom pohrebe ide naša najväčšia výprava na M-SR v tlaku. Bojujeme a je to opäť medailová žatva. V duchu myslím na Vlada a sľub čo som mu dal…

Začiatkom apríla ideme do Žiliny na prvý šampionát v klasickom trojboji. Opäť tituly a medaile. Výborná Baňovičová a Vojačik. Medzi mužmi Martin Havarik.

Je tu máj a ME v Plzni. Ideme veľká výprava. Očakávania sú veľké. Dorastenci nesklamali. Kristián Filip s výborným výkonom 535 kg v kategórii do 75 kg šiesty, Aďa celkovo štvrtá a v drepe za 135 kg v kategórii do 63 kg bronzová. V kategórii do 120 kg začne Jaro striebrom za drep. Ďalej ale pokračuje zlatými medailami a prvý krát nám hrajú národnú hymnu. Jaro je Majster Európy s trojbojom 745 kg (270+ 192,5+282,5)! Za nimi nastupujú juniori. Andrej vybojuje šieste miesto za 525 kg v kategórii do 66 kg a Karla trikrát streborná za 372,5 kg trojboj, drep 145 kg a za tlak 75 kg. V ťahu je dokonca zlatá so 152,5 kg! Nasleduje jej brat, bombardér Ákos. Ákos zvládne 977,5 kg (367,5+275+335) a sú z toho tri striebra a jeden bronz za ťah. Obrovský úspech a veľká spokojnosť.

Následujú pohárovky, kde padne veľa výborných výkonov a medailí. Po rokoch sa na súťaž v mŕtvom ťahu vyberie aj Rado Hudek. Rado súťaží v kategórii Masters a za výkon 255 kg berie bronz. Na pohárovke v tlaku Ľubica po prvý raz prekoná hranicu 100 kg a aj Marián Daňo započne svoju sériu národných rekordov.

Je tu júl a ide sa na Thassos. Mimo oddych sa tvrdo trénuje, veď nás čaká Afrika. Po príchode z Grécka započneme poslednú úpravu strechy a v interiéroch sa buduje až do vianoc. Po zakrytí strechy sa ideme inšpiovať Afrikou do obľúbeného Safariparku v Dvore Králové.

A je to tu. Letíme do Afriky začiatkom septembra. Ide ešte Rado ako manažér výpravy, Ondro ako rozhodca, Dušan na výpomoc a Dominik ako zaznamenávateľ udalostí. Jaro a Ákos majú problémy s chrbtom, cesta sa nám komplikuje, keď nám zmenia let cez Dubaj. Dramatické pristátie v Johanessburgu a náročná cesta v starej dodávke na miesto šampionátu. Nasleduje ďalšia cesta do buša na ranč, ktorý čierny vodič nevedel nájsť. V africkej tme sme zazreli opice a siluetu žirafy. Je polnoc a zima, nevieme kde sme a po dlhej ceste sme nevrlí. Ujmú sa nás domáci a dobre sa najeme. Ráno pohľad na rieku a zebry…

Najprv do bojov nastupuje Kristián Slíž, ktorého prvý krát kaučujem. Je z toho striebro v ťahu. Nastupuje Jaro. Najprv zabudne výstroj na 30 km vzdialenom ranči, ale šikovný Rado zmobilizuje vodiča s autom. Stíha sa to tak tak. Jarovi sa pri rozcvičke napravý chrbát a nekompromisne valcuje v kategórii do 105 kg súperov z Ruska a USA národnými rekordmi 785 kg (285+200+290). Sú z toho štyri zlaté, prvé v našej histórii a opäť hymna. Šampionát uzatvára najťažšia kategória nad 120 kg. Ákos zabojuje v národných rekordoch 982,5 kg (390+ 282,5+310). Je to najlepší výsledok slovenského juniora. Na ranči nám vystroja parádnu hostinu z miestnych jedál, lúčime sa so šampionátom a smerujeme na pravé Safari do národného parku Pilanesberg. Pár dní v raji, v divočine spolu so slonmi, nosorožcami, levmi…

A je tu október a naša mládež bojuje na domácej pôde. Už druhý rok tu môžu súťažiť aj ženy. Výborná Ľubica, Karla, Magda, Aďa. Prvý národný rekord Olívie, a zlatý Vojačik, zlepšujúci sa Kristián Filip a z 300 kg drepom absolútný víťaz, s čerstvým titulom Majstra sveta Jaro.

V otóbri ešte stihne Ákos striebro na ME juniorov v tlaku v Luxembursku a už sa tešíme na M-SR družstiev opäť do už zimného Sabinova. Štvoricu borcov Nemček, Lederleitner, Labát doplní rozbiehajúci sa Tomáš Haršány. Tomáš schudol do kategórie do 93 kg a chcel návrat na pódium. Jeho výkonnosť ukazovala na návrat na svetové pódiá. Po výbornom drepe 330 kg, následoval pohodlný tlak 205 kg a potom prišlo nepríjemné zranenie bicepsu v mŕtvom ťahu na váhe 310 kg. Tomáš činku nepustil aj keď vedel, že je zle! Prišla ďalšia aj keď úspešná operácia. Bojovali aj Peter Nemček s výkonom 715 kg a s osobákmi Samo. Ten zapísal výkon s ktorým si otvoril cestu do mužskej reprezentácie 895 kg (355+240+300). Národné rekordy juniorov výrazne posunul Ákos. Jeho výkon 1020 kg (400+300+320) budú ešte dlho odolávať. Táto štvorica prekonala v súčte wilksových bodov náš rekord z roku 2014 na terajších 2088,68 bodov!

Deviaty titul bol z rezervou obhájený a aj v súťaži jednotlivcov v strednej váhe Tomáš prvý pred Petrom a v ťažkej váhe Ákos prvý pred Samom.

Záver roka bilancujeme v modranskej pivnici vinárstva Malé divy, ktoré vlastní synovec Ľubo Miklovič. Zažili sme toho veľa…život priniesol… máme načo spomínať…

 

29. časť:

Do sezóny 2019 sme vstupovali s rekordným počtom pretekárov a s veľkými plánmi. Kvalita pretekárov dávala tušiť aj ďalšie úspechy na medzinárodných súťažiach.

Februárový šampionát dorastu a juniorov v Rovensku ukázal nadvládu našich dorasteniek a dorastencov. Titulovo sa presadili Katarína Baňovičová, Laura Tomšová a absolútna víťazka Olívia Lapšanská. Medzi dorastencami zlatý Milan Vojačik a po veľkom zlepšení absolútny víťaz Kristián Filip Jakubec. Do juniorskej kategórie vstúpil Jaro Halač so štyrmi národnými rekordmi a prekonáva 805 kg (305+205+295). Do repre na ME sa dostali Olívia, Milan, Kristián Filip a Jaro.

Nominácia pokračuje aj na šampionáte mužov a žien doma v Častej. Natáčame upútavku, kde si zahrá náš priateľ, herec Gregor Hološka. Medailovú žatvu spustia hneď v úvode naše ženy. Vyniká Ľubica Polkorábová a je z toho aj absolútne víťazstvo. Rovnako žatva pokračuje aj v kategórií mužov. Peter Nemček zaznamenáva vytúžené víťazstvo v kategórií do 83 kg pred Ondrom Novomeským. Najviac sa však očakáva od Ákosa Labáta. Ten nezaváha a ustanovuje najvyšší trojboj v histórií Slovenska. Jeho hodnota je 1045 kg (405+310+330). Je to megavýkon a všimnú si to aj viaceré média.

Na Majstrovstvá SR v tlaku ideme s obrovským počtom pretekárov. Je z toho množstvo titulov a spolu 29 medailí. Okrem supervýkonov najmä Milana, Olívie, Kristiána Filipa či Ľubice alebo Petra Nemčeka sa odohrá návrat Mareka Gavorníka po dlhých rokoch a najmä šampiónky Jany Jakušovej (Sedláčkovej). Obaja vybojujú striebro. Najväčší rozruch urobil opäť Ákos, ktorý výkonom 315 kg vyhral aj absolútne poradie.

Na konci marca ideme aj na klasický trojboj do Bardejova. Medaily prinesú Laura a nováčikovia Filip Lederleitner a Lukáš Aziri. Rovnako o týždeň je aj šampionát klasikov v tlaku v Senci.  Opäť žatva. Medzi juniormi prekvapí titulom Andrej Mesík, medzi mužmi Marcel Ványa a nový dorastenecký objav Adam Sudra.  Adam exceluje aj na dorasteneckom klasickom šampionáte v trojboji a zapisuje národné rekordy.

A je tu máj a bitva o medaile na ME v Plzni. Olívia v doraste láme národné rekordy a stačí to na štvrté miesto. Rovnako je na tom Milan. Darí sa mu najmä v tlaku a vybojuje skvelé striebro. Obrovskú radosť nám však urobí kvalitným výkonom 622,5 kg (245+142,5+235) Kristián Filip. Kristián vybojuje striebro v trojboji, drepe a v ťahu. V tlaku je bronzový. Naopak, nedarí sa medzi juniormi Jarovi. Vypadne na drepe a tak vkladá všetky sily do mŕtveho ťahu a je z toho fantastický titul. Medzi mužmi sa po prvý raz predstaví Samo Lederleitner, ktorý solídnym výkonom 857,5 kg debutuje na desiatej priečke v tvrdej konkurencii mužov. Po Jarovi zastihne smola aj našu najväčšiu nádej, Ákosa. Po prvom ľahkom drepe na 390 kg si v druhom pokuse na 410 kg obnoví staré zranenie a dosúťaží už len symbolicky. Škoda, forma bola famózna, ale aj taký je šport.

Ešte v júni štartujeme na pohárovke v ťahu, kde víťazstvá zapíšu Olívia, Kristián Filip a najmä Jana Jakušová, ktorá porazí ženy s výkonom 170 kg.

Pred letom sa v dobudovanej posilke maľuje a natiera, aby sme potom spokojne s mládežou mohli absolvovať ďalšie sústredenie v Grécku. Ide s nami aj Kristián Slíž, ktorý sa zblížil s našim kolektívom.

Krátko na to Adam Sudra cestuje do Luxemburska na ME v tlaku a vybojuje v národnom rekorde 152,5 kg krásny bronz. Je koniec júna a na MS do kanadskej Reginy letím len s Kristiánom Filipom. Jaro potrebuje oddych po minuloročnej pre neho náročnej sezóne. Je to ďaleká cesta, ale vypláca sa. Kristián súťaží rozvážne a húževnato. Dáva osobáky 647,5 kg (245+155+247,5) a vybojuje bronz v trojboji a drepe a striebro v tlaku a v ťahu!

Koniec septembra patrí medzinárodnej Grand Prix Slovakia v Častej. Objavujú sa nové tváre ako Adam Moravčík, Timo Tahotný, Dominik Held, Samo Molnár či Alex Polčic. Medzi dorastencami je to veľký triumf a zároveň rozlúčka s dorastom pre Kristiána Filipa. Medzi juniormi opäť kraľuje Jaro s novými národnými rekordmi a medzi ženami Ľubica.

V našom klube sa objavuje aj fitneska Alexandra Subotič a na jeseň už boduje na pohárovkách či dokonca juniorských MS v kategórií bikinifitnes.

Bodku za náročnou domácou sezónou dávame pri obhajobe rekordného desiateho titulu v súťaži družstiev opäť v Sabinove. Samo Lederleitner famózne zdoláva 910 kg (360+250+300) a Jaro opäť posúva národné rekordy na veľký balík 850,5 kg (320,5+220+310). Družstvo podporí aj Ondro a Peter Moravčík v životnej forme so zápisom 822,5 kg (332,5+197,5+292,5). V súťaži jednotlivcov víťazí Ľubica za výborných 410 kg (162,5+112,5+135). V ťažkej kategórií víťazí Samo pred Jarom a Petrom. Samo sa stal aj absolútnym víťazom.

Po ťažkej sezóne si doprajeme wellness v Dolnej Strehovej a sledujeme boj Adama Sudru na ME v Litve. Adam v národnom rekorde získava piate miesto, kúsok od medaily. Je tam s ním ako šéf výpravy a rozhodca Ondro. Klub sa rozrastá o ďalšie talenty a ja venujem sviatky poslednou etapou dostavby dobudovaním sprchy.

 

30. časť:

Na Nový rok nového desaťročia kladiem dlažbu do po dvadsiatich rokoch dokončenej kúpelky v posilňovni. Inokedy čas nebude a všetko stíham cez sviatky ako aj po minulé roky. Na sezónu sa pripravuje najviac pretekárov v našej histórii a plány sú veľké. Mimo množstva domácich súťaží aj európske a svetové šampionáty, ten najďalej v USA.

Konečne február a naša mládež ide bojovať na domáci šampionát o tituly a nominácie do Rovenska. Dorastenky prevalcuje Olívia Lapšanská, z junioriek sa darí najmä Laure Tomšovej a Adriane Nilašovej. Medzi dorastencami titulový Dominik Held, Jakub Podušel a silný Samo Molnár, ktorý v absolútnom poradí obsadí nečakane druhé miesto. Medzi juniormi bojuje o nomináciu titulový Milan Vojačik a Andrej Mesík. Do hry vstupuje aj nováčik medzi juniormi Kristián Filip Jakubec. Kristián Filip sa opäť výrazne zlepší a tiež potvrdí nominačný limit, ale už vo vyššej kategórii do 93 kg. Úplne jasnú nomináciu potvrdí so štyrmi národnými rekordmi svetovej úrovne zlatý Jaro Halač. Jeho trojboj je výkon roka aj medzi dospelými, 857 kg (325+221+311) v kategórii do 105 kg. Z nových tvárí sa presadí talentovaný Alex Polčic a Matúš Haršány.

Začiatkom marca sme opäť doma v Častej na šampionáte mužov, žien a masters. Začínajú sa šíriť informácie o Covide, ale ešte sa nič nedeje. V úvode tradične excelujú ženy. Titul berú Laura, nováčik Lucia Lebocová a absolútne poradie berie Ľubica Polkorábová za úctyhodných 410 kg (160+112,5+137,5) pred treťou Adrianou. Veľa medailí prinesie aj mužská kategória. Titul Milana, medaile Timoteja Tahotného, Alexa či Andreja Mesíka odštartujú prvú časť šampionátu. Po rokoch sa zadarí aj Mirovi Vršekovi a získava titul v kategórii do 83 kg. Očakávané premiérové vystúpenie sa odohrá v kategórii do 93 kg. Práve tu naše farby posilnil Kristián Slíž, ktorý sa presťahoval do Bratislavy a stal sa našim členom. Kristián výkonom 845 kg (320+225+300) získal nielen titul a nomináciu, ale aj absolútne víťazstvo medzi mužmi. Svoje maximá posunul v kategórii do 120 kg aj Samo Lederleitner a získal za výkon 922,5 kg (370+240+312,5) nielen titul a nomináciu, ale aj druhé miesto v absolútnom poradí za Kristiánom. Potešili nás aj naši masters pretekári, tituly vzali Magda Nilašová, Marián Daňo v národných rekordoch, Jožko Klátik a po rokoch navrátilec Marek Gavorník.

Unavení po vydarenom šampionáte sme pokračovali v masívnej príprave našich tlakárov a riešili rekordný počet nominovaných na ME. A zrazu to prišlo…svet sa zastavil…prišiel Covid.

Posilňovňa po dlhých rokoch zrazu stíchla. Presúvame termíny domácich súťaží a robí to aj EPF a IPF. Nakoniec termíny rušíme a nekonajú sa ani žiadne európske a svetové súťaže. Medaile a úspechy na svetových súťažiach sú týmto pochované. V júli príde uvoľnenie a po mesiacoch izolácie vystihneme odísť pozrieť priateľov v Grécku. Všade vládne zúfalá situácia…

Rýchlo som naplánoval tlakárske šampionáty na september pod holým nebom a vzápätí ďalšie súťaže na október. Ešte predtým ide náš sekretariát klubu do Safariparku v Dvore Králové nad Labem. Skontrolujeme si vzácnu zebru bezhrivú, ktorú sme si adoptovali a tým podporili túto svetovú inštitúciu počas finančnej krízy.

V septembri teda vyrážame tlakovať všetci tí, ktorí stihli natrénovať do Zlatníkov. Všade tvrdé opatrenia v ktorých vládne chaos a nikto tomu nerozumie, kompetentné úrady nedvíhajú telefóny. Megavýprava prinesie 22 medailí z toho 10 titulov. Rekordy dáva Marián Daňo, Ľubica a po rokoch aj legenda Jana Jakušová. Výborné výkony podáva najmä Samo a Martin Havarik.

O týždeň pokračujeme v Senci šampionátom klasikov. Ďalšie tituly a opäť rekordná Ľubica. Tituly pre Jara Halača, Marcela Ványu, Mariána Daňa a Adama Sudru. Je tu október, pandemická situácia sa zhoršuje a hrozí koniec súťaží. Sme na rade s našou Grand Prix. Vzhľadom na situáciu pridávame kategóriu mužov a masters. Štyri dni pred našou súťažou ide Kristián Filip na Letnú univerziádu do Žiliny. V trojboji sa súťaží iba v mužskej kategórii. Kristián súťaží s rezervou, lebo sa šetrí na GP, ale aj tak dáva národný rekord v drepe. Celkovo berie medzi mužmi s prehľadom striebro.

Je tu Grand Prix. Súťaží sa už bez divákov a reguluje sa počet účastníkov v hale. Rekordná Olívia s trojbojom 347,5 kg (142,5+67,5+137,5) a Marián Daňo, množstvo medailí. Kristián Filip v životnom výkone 715 kg (277,5+167,5+270). Ľubica ďalší rekord v tlaku na 122,5 kg. Po rokoch nastúpil aj Dominik Dugovič a má bronz. Kristián Slíž výborný výkon 860 kg (335+220+305), vyhráva kategóriu, ale aj celú súťaž pred víťazom ťažkej kategórie Samom so supervýkonom 925 kg (360+250+315). Kristián si cenu prevezme po príchode z nemocnice, kde mu náš lekár Rišo Schuster ošetrí zlomený malíček na nohe po tom čo mu padla naň činka v rozcvičovni.

Súťaže mali ešte pokračovať, ale opäť príde koniec športových podujatí a znovu uzavretie všetkého…

V novembri sa ešte podarí našej fitneske Saške Subotič vycestovať na MS do Španielska, kde v ženskej kategórii obsadí výborné piate miesto. Prvý krát neoslavujeme vyhlasovanie najlepších pretekárov a jubilantov…ceny rozvážame priamo domov. Je to smutné… spomínam…

Nastáva obdobie temna a finančné problémy… čo bude ďalej neviem… som tam, kde som v roku 1991 začal… prázdna posilňovňa a nič.

 

31. časť:

Začiatok roka 2021 mi pripomenul dobu, keď som otváral prvý krát posilňovňu v októbri 1991. Vtedy som s napätím očakával či prídu ľudia cvičiť, či budem môcť vybudovať športový klub. Vtedy prichádzali, i keď postupne, teraz však nemohli. Ekonomika klubu sa rúti a trénuje sa tak ako každý môže. Dostávam otázky čo bude ďalej, či sa ešte bude vôbec tento rok súťažiť. V iných krajinách fungujú tréningové kempy, u nás fungujú len privilegované vybrané kolektívne športy. Sme v porovnaní zo svetom v katastrofickej situácii. Odhadovaný začiatok sezóny posúvam o mesiac neskôr, na jún a to ešte nič nie je isté. V kluboch sa už môže trénovať a využijú to zväčša len pretekári a dokonca vďaka nášmu menu ešte pribudnú ďalší, noví. Zložitá a citlivá príprava je však rozbitá, improvizuje sa. V strede mája začínam s organizovaním šampionátu mužov, žien a masters u nás v Častej. Štátne orgány sú dlhodobo v chaose, nikto nič nevie, alebo nedvíhajú telefóny. Zelenú dostávame u starostu, vedenia ZŠ a telocvičňa je naša. Sponzori nás podržali a mohli sme sa pustiť do práce.

Atmosféra je výborná, radosť zo športu, z výkonov. V silnej zostave našich žien kraľuje Ľubica Polkorábová, Lucia Lebocová, vrátila sa po materskej Simona Vráblová a Daniela Bacigálová. Kariéru začína Henrieta Molnárová a medzi mužmi talent Juraj Kovačič, Matej Drahoš či Bystrík Vidašič. Z výkonov Miro Vršek obháji titul do 83 kg, Kristián Slíž v novej kategórii do 105 kg prekonáva 920 kg (360+240+320) a Samo Lederleitner dobyl úctyhodnú hranicu 950 kg (372,5+260+317,5). Počet medailí vyrovnáva niekdajšie úspechy. V ten istý deň ešte naša bikinifitneska Alexandra Subotič vybojovala striebro na M-SR v Šuranoch. Našou súťažou sme odštartovali maratón šampionátov a pohároviek, ktorý doplnili vytúžené európske a svetové šampionáty.

Takže o týždeň sme vo Zvolene a o tituly bojuje mládež v klasickom silovom trojboji. Opäť úspechy, najmä nováčik dorastenkyňa Kristína Králová, ktorá lámala národné rekordy, rovnako ako skúsený junior Jaro Halač. Ďalší titul Adam Sudra a Dominik Held. Z nováčikov striebro pre Tomáša Szarku a bronz pre Rada Mešinu. O týždeň bojujú vo Zvolene v klasike muži a ženy. Opäť tituly, rekordná Lucia Lebocová a darí sa najmä skúsenému borcovi Jánovi Schwarzovi, ktorý sa po rokoch odmlky pripravil a po kvalitnom výkone si pripísal ďalší titul. V ten istý deň Alexandra Subotič bojuje zase v Ostrave na pohárovke.

O týždeň valcuje naša mládež súperov na šampionáte v Rovensku. Z dievčat najlepšia Olívia Lapšanská s národnými rekordmi a nomináciou na ME a MS, rovnako ako Kristián Filip JakubecJaro Halač či Dominik Held a Samo Molnár.

O týždeň sme v bezpečí gréckeho ostrova Thassos. Tiché a priateľské prostredie je výborné na prípravu na ME. Tam práve cestujeme týždeň po príchode z Grécka. Do Plzne, ktorá si za súčasných zložitých podmienok trúfla urobiť európsky šampionát nevycestoval akurát Jaro a Samo. Prvý úspech, zisk dvoch bronzov zaznamenal medzi dorastencami Dominik a hneď po ňom štyri striebra Samo. Na rad prišla Olívia a dáva ďalšie tri striebra a v ťahu dokonca zlato! Nastupuje junior Kristián Filip a pridáva ďalšie štyri bronzy. Medzi mužmi nastupuje Kristián Slíž a darí sa, v drepe a v tlaku bronz a bronz aj za trojboj. Je to prvá naša medaila v trojboji v open kategórii! Výprava na ME je teda megaúspešná. O týždeň dobíjame šampionát v tlaku v Zlatníkoch a o ďalší týždeň opäť tlaky klasikov v Starej Ľubovni. O pár dní sme už v rumunskej Oradey a chceme nejaké medaile aj z Majstrovstiev sveta. Prvý nastúpi Kristián Filip a zvádza vyrovnaný boj so svetovou špičkou. Robí osobné rekordy, v tlaku prehrá boj o bronz len o osobnú váhu, ale v ťahu poráža aj majstra sveta a má výborné striebro. Celkovo je tesne štvrtý a prichádza na rad Olívia. Tá zaberie a doplní našu zbierku striebra o ďalšie štyri medaile. Je to jej životný úspech.

O týždeň sme opäť doma v Častej so záplavou mládeže na Grand Prix. Opäť veľa medailí. Ľubica vyhráva ženy v osobnom rekorde a pridáva národný rekord v tlaku 125 kg. Dorastenky prevalcuje svetová Olívia opäť s národnými rekordmi, dorastencov Dominik a najmä Juro Kovačič. Medzi juniormi kraľuje nezničiteľný Kristián Filip v osobnom rekorde 745 kg (285+180+280) a medzi klasikmi Adam Sudra, Tomáš Szarka a talentovaný nováčik Rado Kováč.

O týždeň ideme s tlakármi opäť do Zlatníkov na Pohár SNP. Súťaží sa bez rozdielu hmotnosti na body. Ženy ovládne Ľubica. Medzi mužmi Martin Havarik osobák 265 kg a druhé miesto pred Kristiánom Slížom. Posledná domáca súťaž je v Sabinove o týždeň. Po desiatich rokoch víťazstiev po sebe v tejto národnej súťaži družstiev tentoraz vyrážame s omladinou. Mládež v zostave Maťo Drahoš, Tomáš Szarka a Rado Kováč zaberie a v konkurencii 12 družstiev berieme výborný bronz. Takto končí tohtoročný netradičný maratón súťaží.

Situácia s Covidom sa opäť zhoršuje a ekonomická situácia klubu sa nezlepšuje. Takto nejako som začínal… máme pred sebou aspoň dúfam, dva svetové šampionáty. V októbri v tlaku na lavičke v Litve s Ľubicou a v novembri v Nórsku s Kristiánom Slížom . V decembri voľby v našom zväze… a všetko čo bude alebo čo nebude ďalej je vo hviezdach…

Záver:

Dnes 1.10. 2021 je presne 30 rokov čo som otvoril posilňovňu na Zámockej ulici v Častej. Mala vtedy 20 m2 a bola to polepená murovaná stavba z recyklovaného materiálu. Keď sa začal klub rozvíjať, žiaľ nepodarilo sa nám získať obecné priestory a bolo sa treba podľa toho zariadiť. Dnes po rokoch výstavby za plného chodu je k dispozícii na Zámockej ulici 230 m2 dobre vybavenej posilňovňe. Od roku 1991 sa tu vystriedalo obrovské množstvo ľudí, asi 1500, z ktorích asi 200 zakúsili silový trojboj na súťažnom pódiu. Zažili sme snáď všetko čo je s ľudmi možné zažiť. Prívaly energie z veľkých víťazstiev, ale aj totálnu vyčerpanosť z námahy, aby tie víťazstvá sa mohli udiať a tiež prehry a údery pod pás zo všetkých možných strán. Niektorí vydržali pár mesiacov, niektorí pár rokov, tí najodolnejší desaťročie, ja práve teraz dovršujem tridsať rokov. Cez to všetko to nebol márny čas a do dnešného dňa sme vybojovali 1553 medailí (671+513+369) z 326 absolvovaných súťaží. Z tohto počtu bolo 1105 medailí z majstrovských súťaží, z toho 430 národných titulov. 63 medailí (20+25+28) je z majstrovstiev Európy a 34 medailí (4+17+13) z majstrovstiev sveta. Národných rekordov sme ustanovili spolu 447 a keď nepočítam spoluúčať pri organizovaní a budem rátať len nami čisto organizované súťaže v Častej, tak ich je rovných 50. Som hrdý nato, že som vychoval toľko ľudí, ktorým sa silový trojboj stal súčasťou života a ktorí obetujú množstvo času a prostriedkov pre to, aby tento ťažký a zároveň krásny šport mohol aj v tejto šialenej dobe ďalej existovať.

Všetko najlepšie ŠK SPC ČASTÁ

 

Pavol Kovalčík

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]